Hlavní obsah

Karanténa kvůli covidu má skončit už příští týden

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Karanténa by měla skončit. Ilustrační foto.

Reklama

11. 2. 2022 17:43

Krajské hygienické stanice už dostaly novou metodiku. Nařízení nastoupit do karantény kvůli kontaktu s nakaženým se podle ní přestane vydávat k 19. únoru.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje zrušit jedno z důležitých opatření, jimiž se v minulých dvou letech brzdilo šíření infekce koronaviru.

Od 19. února přestanou hygieny vydávat nařízení karantény pro lidi, kteří přišli do kontaktu s nemocnými s covidem-19. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová už v tomto smyslu dokončila novou metodiku. Nyní platí, že lidé po kontaktu s nakaženým musí zůstat pět dní doma.

Jak potvrdilo Seznam Zprávám několik pracovníků krajských hygienických stanic, dokument s novou metodikou už jim přišel. Karanténa už v ní podle nich není.

Ministerstvo zdravotnictví novou metodiku zatím nezveřejnilo. Teprve až to udělá, karanténa oficiálně skončí.

„Hlavní hygienička to v současné době řeší, zatím to nemůžeme potvrdit,“ odpověděl mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob na dotaz Seznam Zpráv, zda karanténa právě k 19. únoru skončí.

Na izolaci, která platí pro ty, co covidem onemocní, se nic měnit nebude.

Ke zmíněnému datu 19. února nejspíše skončí také možnost využívat takzvanou pracovní karanténu. Ta nyní platí pro pracovníky ve zdravotnictví nebo v sociálních službách a využívá ji hlavně velká část nemocnic.

Režim pracovní karantény spočívá v tom, že do práce mohou chodit lidé, kteří se sice dostali do rizikového kontaktu, ale nemají žádné příznaky. Navíc se musí denně testovat.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ještě ve středu po jednání vlády premiéra Petra Fialy (ODS) mluvil o tom, že karanténa bude zrušena až k 1. březnu. K tomuto datu v Česku s výjimkou nošení respirátorů nebude už nejspíše platné žádné opatření proti covidu.

„Po 1. březnu skončí trasování, protože pokud přestanou být opatření, stane se z toho režim normální nemoci,“ řekl ve středu ministr Válek. „Čeká vás to stejné, jako kdybyste měli žloutenku nebo jakoukoliv jinou infekční chorobu,“ doplnil.

Podle ministra Válka by se však mohla situace ohledně karantény rychle změnit v případě, že se v některém regionu objeví třeba lokální ohnisko epidemie, nebo pokud by začal růst počet lidí, kteří by s covidem skončili v nemocnici.

Ze slov ministra plyne, že taková situace by opět nastartovala trasování a pak by lidé zase museli do karantény. „To bychom museli sáhnout k dalším opatřením,“ prohlásil Válek.

Reklama

Doporučované