Hlavní obsah

Kotě Mojito v hlavní roli. ČT musela odvysílat opravu za část Infiltrace

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

14. 12. 2021 13:20

Pořad Infiltrace České televize mapoval nejrůznější sbírky na pomoc zvířatům a motivaci lidí, kteří stojí za nimi. V pořadu ale zazněla i nepravdivá informace, což musela ČT po nařízení soudu odvysílat.

Článek

Článek si můžete pustit také v audioverzi.

Na to, jak fotky postižených nebo týraných zvířat dokážou vydělat majlant i různým podvodníkům na sociálních sítích, chtěl předloni upozornit jeden z dílů pořadu Infiltrace České televize. Ústřední postavou se tehdy stalo i kotě Mojito, na jehož titanové nožičky se vybralo přes 80 tisíc korun.

Reportáž, v níž zazněla kritika spolku Pet Heroes, se nakonec dostala až k soudu. Nikol Burešová, předsedkyně spolku, podala žalobu kvůli některým tvrzením, která v pořadu zazněla. Většinu výhrad Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl, v jedné však dal Burešové zapravdu.

Reportáž tvrdila, že z peněz spolku na pomoc zvířatům šly platby Burešové za kancelář v jejím bytě. „Není pravda, že zapsaný spolek Pet Heroes zaplatil za pronájem kanceláře v panelákovém bytě své předsedkyně Nikol Burešové v roce 2018 částku 980 000,- Kč. Zapsaný spolek Pet Heroes v bytě Nikol Burešové žádnou kancelář nemá a Nikol Burešové naplatil žádné nájemné ani obdobné plnění,“ zněla nařízená odpověď.

Česká televize ji dvakrát ve vysílání zveřejnila. Zároveň ale v reakci pro Seznam Zprávy upozornila, že ostatní části žaloby soud zamítl.

„Je potřeba zdůraznit, že Česká televize v drtivé části ve sporu uspěla, když žaloba byla z převážné části zamítnuta (nebo zastavena z důvodu zpětvzetí žalobkyně Burešové či spolku Pet Heroes). Zamítnutí žaloby se konkrétně týkalo neoprávněného požadavku žalobce Pet Heroes“, reagoval Filip Platoš z tiskového oddělení ČT.

Foto: Infiltrace.cz

Odpověď České televize nařízená soudem.

Předsedkyně spolku Burešová však upozornila, že budou pokračovat další právní kroky. „Máme připravené ještě žaloby o náhradu škody. Podle předběžné finanční analýzy spolku vznikla škoda nejméně 1 milion korun,“ uvedla pro Seznam Zprávy.

Dodala, že poškození pociťuje i na svém jméně. „Budu požadovat i uhrazení poškození mé pověsti, kterou mi tvůrkyně poničily na roky dopředu. Kdokoliv si může vyhledat informace, které v pořadu zveřejnily, a pokud nepřemýšlí kriticky, může to vnímat negativně,“ míní Burešová.

Rozhovor s tvůrkyněmi o zmíněné části Inflitrace zde:

K rozsudku se na své facebookové stránce vyjádřily i tvůrkyně pořadu Šarka Maixnerová a Ivana Lokajová.

„Nikol Burešová žalovala Českou televizi celkem v sedmi bodech a žádala o omluvu na obrazovce. Šest z nich soud zamítl, nebo je žalobkyně Nikol Burešová stáhla. Sedmý bod se nám nepodařilo dostatečně doložit, ČT má uloženo zveřejnit po dobu 40 sekund nikoli omluvu, ale odpověď,“ napsaly tvůrkyně.

Spor o kotě Mojito

Část Infiltrace o spolku Pet Heroes popisovala příběh beznohého kocoura jménem Mojito. Tvůrkyně pořadu uváděly, že kocour žil podle nich v útulku v nedostatečných podmínkách.

Na Mojita proto podle Burešové útulek vyhlásil veřejnou sbírku. Ta měla zaplatit jeho operaci, náhradu zadních nožiček novými z titanu. V čase návštěvy redaktorky Ivany Lokajové v útulku se Mojito nacházel v kleci. „Uvnitř domu a v děsném nepořádku je kočka v kleci,“ uváděl hlas v reportáži záběry na kuchyňský stůl, na kterém byly léky, konzervy nebo pomůcky pro chov zvířat.

Burešová později vysvětlovala, že byl kocour v kleci, protože byl po operaci a jeho zdravotní stav vyžadoval omezení pohybu, jak doporučil ošetřující veterinární lékař.

Není to první konflikt, který Česká televize kvůli pořadu Infiltrace musí řešit. Díl s názvem Obchod s nadějí se věnoval problematické péči o děti s autismem, podle tvůrkyň měl odhalit neodbornou terapii. Část rodičů dětí s autismem se však proti vyznění reportáže postavila.

Víc o konfliktu mezi rodiči a ČT zde:

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované