Hlavní obsah

Ministerstvo spravedlnosti předalo policii podnět ohledně auditu v SÚKL

Foto: Seznam Zprávy

Ministerstvo spravedlnosti.

aktualizováno •

Resort má podezření ze zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ministerstvo spravedlnosti předalo policii podnět ohledně výsledku auditu ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Postupovalo při tom podle zákona o ochraně oznamovatelů, který mu stanoví povinnost informovat věcně příslušný orgán o nevyloučeném podezření ze spáchání protiprávního jednání. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Na případ upozornil server iROZHLAS.cz, který napsal, že ministerstvo se rozhodlo podat kvůli podezření na zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky „trestní oznámení“, což se ale podle Řepky nestalo.

Audit, který odhalil několik nehospodárností v oblasti zadávání veřejných zakázek a nákladů na jednu z budov využívaných ústavem, zadala na podzim 2023 bývalá ředitelka SÚKL Kateřina Podrazilová po nástupu do vedení ústavu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji z funkce odvolal po 90 dnech, Podrazilová se kvůli výpovědi obrátila na soud.

Odbor střetu zájmů a boje proti korupci ministerstva spravedlnosti se po seznámení s hlavními zjištěními auditu podle serveru iROZHLAS.cz nejvíce pozastavil nad soutěží o zakázku na aplikační monitoring za 6,4 milionu korun, jejíž součástí vedle dodání systému byla i školící podpora na pět let. Auditoři dospěli k podezření, že tendr je určený pro předem vybraného dodavatele, napsal web. „Poskytnuté informace zakládají podezření, že výše popsané skutečnosti mohou naplňovat skutkovou podstatu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky nebo pletichy při zadání veřejné zakázky,“ uvádí zpráva ministerstva, kterou má server k dispozici.

Řepka k tomu uvedl, že ministerstvo má ze zákona vždy povinnost předat obdržený podnět dál, jestliže z okolností, které jsou mu známy, rovnou neplyne, že se obdržené oznámení zakládá na nepravdivých informacích. Postup úřadu tak označil za zcela standardní a zdůraznil, že ministerstvo věc nešetřilo, jenom předběžně posoudilo skutečnosti uvedené v obdrženém oznámení. „Ministerstvo spravedlnosti postoupilo věc k dalšímu šetření Policii ČR, neboť na základě informací uvedených v oznámení nebylo možné vyloučit podezření, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu,“ vysvětlil.

„S ohledem na skutečnost, že pověřený zaměstnanec ministerstva spravedlnosti shledal, že na základě informací uvedených v oznámení (podnětu na resort) existuje důvodné podezření ze spáchání protiprávního jednání, bude podán podnět orgánům činným v trestním řízení,“ uvedlo podle serveru ministerstvo v závěru zprávy k hlavním zjištěním auditu.

Podle ministerstva jsou tyto informace zavádějící. „Pověřený zaměstnanec ministerstva spravedlnosti nedisponoval auditní zprávou, jak by z článku mohlo vyznívat. V rámci předběžného posuzování skutečností uvedených v oznámení vycházel z informací v něm uvedených a dále v rámci jejich ověřování z veřejně dostupných zdrojů,“ uzavřel Řepka.

Soutěž připravil ústav za předchozí ředitelky Ivany Storové. Podrazilová nechala tendr dojít do konce, aby ověřila, zda se přihlásí jediný uchazeč, a to se stalo. Ředitelka pak soutěž zrušila a pověřila spolupracovnici přípravou trestního oznámení, podání se však už neuskutečnilo. Podrazilovou ministr odvolal 20. prosince 2023, ve funkci byla od 21. září téhož roku.

Podrazilová se kvůli výpovědi soudí, podle svých slov z principiálních důvodů. Chce mít od soudu potvrzení, že její odvolání bylo nezákonné. Letos v dubnu Městský soud v Praze po její žalobě zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Spor bude zřejmě ještě nějakou dobu trvat, nejvyšší státní tajemník Jindřich Fryč nejspíš proti rozsudku podá kasační stížnost, řekla serveru Hana Malá, mluvčí resortu vnitra, kde je superúředník zařazený.

Doporučované