Hlavní obsah

Odborníci varují před twindemií. Nejvyšší čas pro očkování je teď, vzkazují

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Do jednoho ramene vakcína proti covidu, do druhého proti chřipce. Podle odborníků se souběžným očkováním není problém. Ilustrační foto.

Reklama

29. 10. 2022 18:22

Letošní sezonu respiračních nákaz může sílit jak vlna covidu, tak chřipky. Měl by se proti covidu přeočkovat i ten, kdo ho prodělal v létě? A je vhodné přijít rovnou i pro vakcínu na chřipku?

Článek

Letošní zima nejspíš proběhne bez plošně nařízených respirátorů či jiných opatření. Před pár dny o tom znovu ujišťoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

Připojil ale výzvu k tomu, aby se lidé šli proti covidu přeočkovat nejnovější verzí vakcíny, která je zaměřená na právě kolující podvarianty omikronu BA.4 a BA.5.

„Teď je k aplikaci posilující dávky asi nejvhodnější čas, protože nyní máme přechodné zlepšení epidemické situace, ale nikdo nemůže říci, zda to nezačne opět s dalšími měsíci narůstat, a proto je teď asi nejvhodnější doba,“ přidal doporučení epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který zároveň vede Národní institut pro zvládání pandemie.

Loni touto dobou bylo Česko na počátku výrazné podzimní vlny covidových nákaz, která po Vánocích vygradovala v doposud největší vlnu způsobenou právě extrémně nakažlivou variantou omikron. Nových případů bylo v některé dny i přes 50 tisíc.

Právě díky vakcínám zaměřeným na omikronové podvarianty by však letos mohla být situace jiná. Podle Romana Chlíbka by každopádně s přeočkováním neměli váhat ani ti, kdo letos nákazu prodělali.

O vakcínách

  • Vakcíny Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 i Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv určené lidem nad 12 let.
  • Jde zároveň o posilující dávky, zájemce tedy nejdřív musí podstoupit základní očkování proti covidu-19 jakoukoliv k tomu určenou vakcínou.
  • Vakcinace se doporučuje i těm, kdo onemocnění prodělali. Doba postinfekční protektivní imunity po prodělaném covidu není známa a nemusí být navozena u všech vyléčených, upozorňuje Česká vakcinologická společnost (ČVS).
  • ČVS doporučuje očkování i lidem s neurologickými onemocněními či těhotným ženám. Těhotné mají proti netěhotným ženám stejného věku zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 včetně úmrtí. Covid-19 také zvyšuje riziko předčasného porodu a dalších perinatálních komplikací.
  • Přehled očkovacích míst včetně rozpisu otevíracích dob a podávaných dávek vakcín lidé najdou na ockoreport.uzis.cz. Kromě toho je možné se na očkování domluvit s praktickým lékařem.

„Ti, kdo nemoc prodělali v loňském roce, určitě nebyli nakaženi omikronem. Stejně tak ti, kdo ji prodělali počátkem letošního roku, tak velmi pravděpodobně také nešlo o varianty omikronu. Dostatečně chráněni nejsou ani ti, kdo prodělali původní omikron. Ukazuje se, že protilátky proti němu nejsou schopny dostatečně neutralizovat a chránit proti BA.4 a BA.5,“ míní odborník.

Připomíná také, že nemá smysl vyšetřovat protilátky v krvi - lidé podle něj z výsledků nejsou schopni poznat, zda jde o protilátky proti původnímu koronaviru, původnímu omikronu či jiné variantě, a proto je pro ně samotné číslo bezcenné.

Pro očkování nyní chodí v nejsilnější dny i přes 20 tisíc lidí, běžně potom okolo 12 tisíc. Drtivá většina do center či k lékařům míří právě pro posilující dávky.

„I pokud člověk prodělal omikron BA.4 či BA.5, tak data o přetrvání ochrany po prodělaní infekce jsou velmi individuální. Může být od tří čtyř měsíců až po osm a maximálně 12 měsíců,“ doplnil šéf vakcinologů.

„Proto je určitě jistější a bezpečnější se nechat přeočkovat i přesto, že člověk nákazu prodělal. Nejkratší interval, kdy to doporučujeme, jsou tři měsíce. Prakticky může přijít kdykoliv hned po prodělání nemoci, kdy se vyléčil. Nicméně po ty tři měsíce můžeme říct, že má ochranu většina lidí,“ doplnil.

Twindemie a ohrožené děti

Letošní sezonu se nicméně očekává i nárůst chřipky, kterou poslední roky držela proticovidová opatření na uzdě. V zahraničí se pro souběh obou závažných respiračních nákaz používá pojem „twindemie“.

Podle odborníků je proto ideální nechat se nyní kromě covidu očkovat rovnou i proti chřipce.

„Praktičtí lékaři jsou připraveni očkovat své pacienty vakcínami jak proti covidu-19, tak proti chřipce, a podávat pacientům informace o vhodnosti očkování oběma vakcínami současně,“ řekl tento týden předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Upozornil, že je však třeba do ordinace praktika nejdřív zavolat a informovat ho o tom, že má pacient zájem o obě vakcíny naráz. Ty se následně každá aplikují do jedné a druhé paže, žádné zhoršení případných nežádoucích účinků podle lékařů nehrozí.

Zda apely od praktiků či ministerstva proočkovanost proti chřipce v Česku zlepší, je ale obtížné odhadovat. Česko je v ní totiž dlouhodobě na chvostu a daleko za některými západoevropskými státy.

Už nyní se však chřipka začíná šířit, a to především mezi dětmi předškolního věku. Ty ostatně také patří mezi skupinu, které se očkování doporučuje.

„Stále bohužel máme představu, že chřipka dětem neubližuje. Není to pravda. Zejména děti předškolního věku do pěti let mohou mít komplikace a závažnější průběh. Bez ohledu na věk potom třeba i děti astmatické nebo epileptické či s jinými neurologickými problémy mohou být ohroženy rizikem komplikovanějšího průběhu chřipky,“ dodal Roman Chlíbek.

Vhodnou alternativou oproti tradičním formám očkování by pro děti mohla být vakcína proti chřipce aplikovaná do nosu, která už se v Česku také používá.

Reklama

Doporučované