Hlavní obsah

Peterková dostala za šíření poplašné zprávy dvouletou podmínku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Petr Topič, ČTK

Jana Peterková na snímku z roku 2021

Reklama

Soud dnes uložil aktivistce Janě Peterkové za šíření poplašné zprávy dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Žena na internetu mluvila o nuceném očkování dětí nebo obsazení Česka armádou NATO.

Článek

Šestačtyřicetiletá Peterková podle obžaloby v několika videozáznamech, které zveřejnila na sociálních sítích, rozšiřovala lživé poplašné zprávy. Uvedla například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala také, že zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru, které bude povinné.

V jiných nahrávkách bývalá novinářka podle žalobce hovořila o tom, že senioři po vakcínách proti covidu-19 umírají, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé, nebo o drastických vyšetřeních dětí. Vládní představitele označila za fašisty.

„V tomto případě už to nemá s aktivismem nic společného,“ prohlásil předseda senátu Dušan Doubek. Bývalá novinářka podle něj ve videích skutečně uváděla vědomé nepravdy, kterým část populace uvěřila. Trest uložil soudce na samé spodní hranici trestní sazby. vysvětlil to zejména dosavadní bezúhonností Peterkové.

„Nebylo možné uložení trestu pod trestní sazbou,“ uvedl. Dodal, že žena se jednání dopustila v době epidemie covidu.

Státní zástupce navrhoval Peterkové uložit výchovný dvouletý podmíněný trest. Poukázal na výroky bývalé novinářky o příjezdu amerických tanků či odebírání dětí k očkování. „V každém případě se jedná o poplašnou zprávu,“ uvedl. Připomněl, že videa natočila v době nouzového stavu. Podle obžaloby ženě hrozilo až osmileté vězení.

Peterková naopak trvala u soudu na tom, že to nebyla ona, ale tehdejší vládní představitelé, kdo lidem úmyslně lhal. „Nejsem to já, ale vláda Andreje Babiš, kdo šířil poplašné zprávy,“ prohlásila. Dodala, že videa natočila jako vyděšená matka, jejíž děti nemohly chodit do školy. Také podle jejího advokáta někdejší novinářka vědomě nelhala, ale svým výrokům upřímně věřila. V době pandemie navíc podle něj nebylo vždy jasné, které informace jsou relevantní a které jsou již dezinformacemi. Žádal proto, aby soud jeho klientku zprostil obžaloby.

Soud Peterkové už za lži o úmrtích v domě seniorů uložil loni v lednu pokutu 250 000 korun. Žena byla podle serveru Aktuálně.cz součástí skupiny lidí, kteří šířili dezinformace o covidu-19 a očkování proti této nemoci nebo útočili na zdravotníky. Na ženu bylo uvaleno několik exekucí a na své akce požadovala finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

Nepravomocně odsouzená Jana Peterková před rokem ve videích na sociálních sítích lhala, že v domově pro seniory v Měšicích u Prahy zemřelo po očkování několik lidí. Organizace, jež se o seniory stará, podala na Peterkovou žalobu, které vyhověl Městský soud v Praze.

Podle iRozhlasu vydal letos v lednu soud ve věci tzv. rozsudek pro zmeškání, Peterková totiž k jednání nepřišla. Peterková tak musela kromě omluvy a náhrady škod také smazat zmíněná videa. Peterková se k tomu podle serveru nevyjádřila a ignorovala i soudní jednání, přestože byla předvolána.

Peterková na základě údajného svědectví zaměstnankyně domova v Měšicích tvrdila na facebooku, že v zařízení kvůli očkování zemřeli na přelomu let 2020 a 2021 senioři a u dalších se vážně zhoršil zdravotní stav. Na videích Peterkové zaznělo například i to, že v obci Měšice docházelo k falšování úmrtních listů seniorů, kteří zemřeli po očkování. Senioři v pečovatelských bytech tam ale v té době přitom kvůli nedostatku vakcíny ještě vůbec nebyli očkováni.

Provozovatel domova, společnost Antonia senior services, kvůli tomu podal žalobu na ochranu dobré pověsti. Soud Peterkové zakázal, aby dezinformace dál šířila, a nařídil jí omluvit se.

Případ také ještě zkoumá policie. Zjišťuje, zda se Peterková zveřejněním lživých informací nedopustila trestného činu.

Domov v Měšicích se kvůli lžím Peterkové potýkal podle pracovníků zařízení s nenávistnými reakcemi a s tím, že senioři pak odmítali ošetření. „Senioři jsou bohužel náchylnější k důvěře v dezinformace, neboť je pro ně obtížnější rozlišovat skutečně podložené informace od nepravdivých tvrzení,“ řekla Aktuálně.cz vedoucí pečovatelské služby Katarzyna Anna Porubská. „Ještě dnes, rok po kampani paní Peterkové, musíme některým seniorům vysvětlovat, že šlo o nepravdivé informace,“ doplnila.

Reklama

Související témata:

Doporučované