Článek
Nového šéfa brněnského „superšpitálu“ Vlastimila Vajdáka čeká řada úkolů. Namátkou bude řešit termín otevření největší porodnice v Česku, levnější nákupy léků i přístrojů či budoucnost Dětské nemocnice.
Od začátku února po rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví vede Vajdák hned tři špičková zdravotnická zařízení, přestože si Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u svaté Anny a Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie uchovají právní autonomii.
Nově šéfuje více než deseti tisícům zaměstnanců. Od vládních špiček dostal jasný úkol, co nejvíce přenést principy ze svaté Anny, v níž je ředitelem od roku 2019, i do areálu v univerzitním kampusu, kde sídlí FN Brno. Má zefektivnit řízení a dostat kolos do zelených čísel. „Efektivita by měla spočívat především ve společných nákupech – nejen léků a materiálu, ale také v řízení investic do zdravotnické techniky,“ říká Vajdák v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Chce také, aby lidé ze širšího vedení pravidelně obhajovali své pozice. „Není správné, aby někdo nastoupil ve čtyřiceti jako primář a zůstal tam do pětašedesáti. To vede ke koncentraci moci a stagnaci,“ dodává.
Říkáte, že díky lepší efektivitě ušetříte proti současnému stavu a budete dál investovat do rozvoje tří zařízení. Jak konkrétně tedy chcete zajistit lepší vyjednávací podmínky s dodavateli?
Jde o oblasti IT, kybernetické bezpečnosti a investic do technologií a zdravotnického materiálu, kde budeme mít větší vyjednávací sílu – jak vůči dodavatelům, tak vůči zdravotním pojišťovnám. Celý komplex zdravotní péče je navázán na smlouvy s pojišťovnami, a pokud budu jednat za tři nemocnice najednou, bude naše vyjednávací pozice silnější, než když by každá jednala samostatně.
Když koupíte jeden kus nebo deset, cena je jiná. U materiálu i léků to funguje stejně. Úspory z rozsahu jsou něco, co nás čeká a co považuji za reálné. Stejně tak u výběrových řízení, která budou společně koordinována a zadávána.
Kritici mohou namítnout, že velké kolosy se naopak řídí těžko. Nebude se ve vedení až příliš koncentrovat vliv na zakázky?
Nemyslím si to. Jsem přesvědčený, že se to dá zvládnout a že potenciál společného zařízení dokážeme naplnit. Můžeme se sejít za rok a vyhodnotit přínosy. Ostatně i ministerstvo po mně bude chtít společné řízení vyhodnotit.
Máme navíc obrovskou výhodu oproti soukromým řetězcům. Všechny peníze zůstávají ve zdravotnictví. Neodcházejí žádnému majiteli, nekončí na účtech v daňových rájích, ale vracejí se zpět do nemocnic a investují se. Pokud to budeme dělat dobře, jsme schopni fungovat efektivněji a rozvíjet se víc než soukromý sektor, který ve zdravotnictví je a bude.
Co s rozjetými projekty
Odvolaný ředitel FN Brno Ivo Rovný ještě před Vánoci mluvil o celé řadě plánů, třeba na stavbu pavilonu infekčních chorob nebo domu budoucnosti pro rodiče a děti. Budete některé projekty škrtat?
Pokud jsou projekty rozběhlé a staví se, dokončí se. U ostatních probíhá revize. Nechci je ale plošně rušit. Pokud budou v souladu s plánem rozvoje, budeme v nich pokračovat.
Jedním z největších projektů je gynekologicko-neonatologická klinika, nová porodnice. Podle původních plánů už se má v tomto roce stavět. Jak to vypadá?
Byl vybrán dodavatel, jeden z účastníků dal připomínky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který je zamítl. Dotyčná firma podala rozklad, teď čekáme na jeho výsledek. Pokud bude zamítnutý, můžeme smlouvu podepsat a začít stavět. Do konce března má být rozhodnuto.
Jak jsou na tom další projekty?
Fakultní nemocnice u svaté Anny loni zprovoznila nový urgentní příjem, který je moderní a funguje velmi dobře. Letos chceme zahájit stavbu nových laboratorních objektů. Investiční záměr je předložený na Ministerstvu zdravotnictví a máme ho finančně pokrytý. Jde zhruba o dvě miliardy korun, ještě projde soutěží.
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie staví nový objekt z Národního plánu obnovy, který má být k 31. srpnu připraven k nastěhování.
Ve FN Brno kromě porodnice řešíme parkovací dům u Dětské nemocnice, pokračuje rekonstrukce dvou jednotek intenzivní péče a přístavba PET/CT, tedy nejmodernějšího přístroje na diagnostiku nádorových onemocnění.
Počítám s tím, že v krátké době zadáme architektonickou studii, která ukáže možnosti dalšího rozvoje. Ve svaté Anně je schválený generel (plán rozvoje) z roku 2021, podle nějž stavíme, v Bohunicích je starší a chtěli bychom ho aktualizovat.
Kdy ho chcete mít hotový?
Pokud bychom jej zadali v krátké době, do konce roku bychom měli znát výsledek. Chci, aby se na investice nahlíželo i z hlediska ekonomicko-procesního modelu. Nejde jen o to postavit hezký objekt podle představ architektů, ale má odpovídat reálnému fungování nemocnic. Nejde jen o stavbu, ale také o provoz. Analýza posoudí, zda bude dostatek pacientů, zda objekt dlouhodobě funguje a zda jej nemocnice zvládne financovat ze zdravotního pojištění.
Bude se stěhovat Dětská nemocnice?
V této souvislosti se hodně řeší, jestli má u Dětské nemocnice vzniknout parkovací dům, když není jasné, zda se celý nemocniční areál nebude stěhovat. Je i tohle součástí revize?
Ano. Brno ale zoufale potřebuje sociální lůžka a lůžka následné péče. Máme zhruba třetinu pacientů na akutních lůžkách, kteří by na nich už být neměli. I kdyby se Dětská nemocnice v horizontu deseti let stěhovala, nějaká forma zdravotní nebo sociální péče tam zůstane a parkovací dům bude využitý. Objekty by mohly sloužit ambulancím, specialistům nebo sociální a následné péči.

Vlastimil Vajdák.
Podle vašeho názoru se má nemocnice stěhovat?
Z dlouhodobého hlediska by bylo dobré mít ji na jednom místě. Ale bavíme se o investici v řádu desítek miliard korun - nejde jen o budovu, ale i o technologické zázemí a operační sály. Je potřeba si říct, zda je to výhodné a zda na to budou peníze ze státního rozpočtu.
Fakultní nemocnice jsou schopné generovat hospodářský výsledek a mohly by si sáhnout i na dlouhodobé komerční zdroje, například bankovní úvěry. Pokud budeme čekat jen na státní dotace nebo stavět jen z provozního cash flow, nepůjde to. Existují příklady, třeba nemocnice v Uherském Hradišti, která si vzala dlouhodobé zdroje a funguje. Pokud k nim nemocnicím umožníme přístup, mohou se rozvíjet jinak.
Mezi plány bývalého vedení byla také klinika dětské psychiatrie. I vláda zdůrazňuje, že chce do této oblasti investovat. Počítáte s tím?
Ano, psychiatrie je teď velmi potřebná, dětská i dospělá. Je to hodně o prostoru, ale také o lidech. Nemusíme čekat na velké investice do nových budov, jsme schopni i ve stávajících prostorách navýšit počet psychologů i psychiatrů.
Co se týče lékařů obecně, obě brněnské fakultní nemocnice jsou nyní dobře saturované, samozřejmě s výjimkami v některých oborech. Je to dané i tím, že musíme dodržovat zákoník práce a limit 416 hodin.
V posledních dvou letech obě nemocnice nabraly velké množství absolventů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Letos jich končí zhruba 350, fakultní nemocnice přijmou minimum z nich. V tuto chvíli budeme přijímat lékaře jen při odchodech na mateřskou nebo do důchodu. Bude tak velká šance, aby se mladí lékaři dostali do regionu, do krajských a okresních nemocnic, což pomůže zlepšit dostupnost péče v regionech.
Jinými slovy, teď pro ně není místo?
Nebudeme přijímat plošně každý rok. Budeme vybírat jednotlivce, tím se otevře prostor právě pro krajské nemocnice.
Fungování nemocnic
Zaznívá kritika, že se mělo celé schéma nového vedení víc projednat s lékařskou fakultou, protože fakultní nemocnice jsou na ni navázané. Jak tohle chcete řešit s Masarykovou univerzitou?
Máme společná pracoviště, kliniky, pravidelná jednání s děkany. Lékařskou fakultu beru jako důležitého partnera. Nic nebrání další spolupráci a případné připomínky jsme připraveni zapracovat. Pokud budou zaměstnanci spokojenější a nemocnice se bude rozvíjet, je to přínos i pro fakultu.
Všechny tři špitály pod vaším vedením si uchovávají autonomii. V čem tedy bude spočívat jednotné řízení?
Na konci února bych chtěl představit společné vedení včetně personálního obsazení. Budou tam zástupci odpovědní za jednotlivé oblasti – obchod, IT, investice, lékařskou péči, ekonomiku i komunikaci – kteří budou propojeni napříč nemocnicemi a budou tvořit vrcholové vedení. Budou hledat synergické efekty a společně řídit všechny tři nemocnice. Detaily chci nejdřív představit kolegům a zaměstnancům nemocnic, aby se to nedozvídali z médií.
Někteří vysocí zdravotničtí manažeři si naopak chválili konkurenci v Brně. Když se někdo znelíbil u vedení, mohl jít jinam do srovnatelného zařízení. Nezanikne tahle možnost?
Nemám zadání nemocnice slučovat pod jedno IČO, všechny tři zůstanou samostatné. Právě naopak – upozorňoval jsem, že je důležité tuto možnost zachovat. Výrazné lékařské osobnosti jsou často silné osobnosti a ne vždy se dokážou sladit s kolegy. Může se stát, že je někde perspektivní mladý lékař, který nemá prostor se prosadit. Výhodou bude, že může přejít do jiné nemocnice a rozvíjet tam svůj program, který se třeba liší od představy přednosty nebo primáře v jeho domovském zařízení.
V supernemocnici pracuje i několik bývalých ministrů zdravotnictví, včetně Jana Blatného či Vlastimila Válka. Třeba od něj už zazněla kritika, neobáváte se politikaření?
Všechny personální změny procházejí výběrovým řízením. Ve Svaté Anně má vedení pětiletý mandát a každý vedoucí svou pozici poté obhajuje. Stejný princip chci zavést i ve FN Brno. Kdokoli bude mít možnost přihlásit se s jinou koncepcí rozvoje. Není správné, aby někdo nastoupil ve čtyřiceti jako primář a zůstal tam do pětašedesáti. To vede ke koncentraci moci a stagnaci.
Právě exministr Válek kritizoval, že jste na novou pozici výběrovým řízením neprošel. Co vy na to?
Výběrovým řízením jsem prošel v roce 2019 na pozici ředitele Svaté Anny. Jmenování do této funkce je pravomoc ministra. Tohle je ale otázka na něj, ne na mě.
Problémová protipožární ochrana
Seznam Zprávy před pár dny upozornily na děravou protipožární ochranu. Hasiči v nemocnici našli desítky případů porušení předpisů. Jak budete situaci řešit?
Je založená pracovní skupina, která připravuje akční plán řešení problémů. Některé věci jsou řešitelné rychle, například kontrola dveří, zásuvek, popelníků. Jiné jsou složitější, třeba plastové židle v prostorách, kde se setkávají rodiny. Ty budeme postupně měnit. Závažný problém byl v tom, že nebyly pravidelně prováděny kontroly. Teď vypisujeme výběrové řízení na vedoucího požární ochrany, takže má to i personální rovinu.
Máte odhad, kolik bude stát náprava?
Odhaduji to na jednotky milionů korun. Chci se na to dívat komplexně. Až bude hotový generel, určitě s ním seznámím odbornou i širší veřejnost. Jdu do toho s určitým idealismem. Když jsem nastoupil do Svaté Anny, bylo tam také hodně kritiků. Dnes je vidět, že rozvoj je nastartovaný, a v tom chci pokračovat.
















