Článek
Článek si můžete poslechnout také v audioverzi.
Podle hasičů prožívali nejvážnější situaci lidé, kteří uvázli ve výtazích. „Samozřejmě, že všechno začalo jako obyčejná cesta pro objednané jídlo, cestou zpátky domů se však výtah zastavil a všechna světla zhasla,“ vylíčil redakci Seznam Zpráv jeden z postižených Jan Šmehlík.
Nepanikařil. Nebylo to poprvé, co se ocitl v podobné situaci. „Podle instrukcí uvedených na výtahu jsem se pokusil kontaktovat servisní středisko, ale tlačítko nefungovalo. Zavolal jsem svému partnerovi, ten mi poradil zavolat hasiče. Já je však nechtěl takovou banalitou obtěžovat,“ pokračoval ve vyprávění.
Za několik minut mu pomohla sousedka, která se na chodbě jejich žižkovského domu pokusila přivolat výtah. Mladík na ni zakřičel a ona mu nabídla, že zavolá na servisní linku výrobce výtahu. „Po pár minutách samoty ve tmě se opět ozvala, že prý posílají co nejdříve technika. Mezitím jsem se opět několikrát snažil mačkat tlačítko pro spojení s výrobcem, avšak neúspěšně,“ popsal. „Příjemné to nebylo, ale snažil jsem se zachovat klid, věděl jsem, že se dodávky musí obnovit. Uklidnila mě i reakce kamarádů a partnera na mou situaci,“ doplnil.
Naštěstí se po 40 minutách v kabině opět rozsvítilo a výtah vyjel až do vrchního patra. „Rychleji jsem snad ještě z výtahu nevystoupil,“ dodal Jan Šmehlík.
Záchranáři museli zasahovat například i v kancelářské budově u Národní třídy v centru Prahy. Ze zaseknutého výtahu evakuovali několik lidí.
„Hasiči je museli vytahovat, my už jsme šly pěšky,“ popsala na chodníku před budovou Jarka, jedna z postarších žen, které záchranáři doprovázeli z vyšších pater budovy. „Nebály jsme se, ale překvapilo nás to,“ doplnila ji kolegyně. Když došlo k blackoutu, seděly v kanceláři.
„Byla dost panika“
Nedaleko obchodního centra u Národní třídy, v době, kdy elektřina již fungovala, seděla na zemi opřená o strom osamocená mladá žena. Jmenuje se Tina, je ze Švédska a do Prahy přijela na dovolenou. „Zrovna jsem byla v hostelu, když se to stalo,“ vylíčila okamžiky, kdy všechno zhaslo.
Zatímco většina lidí, které Seznam Zprávy na ulici v pátek po poledni oslovily, reagovala na situaci klidně, v jejím hostelu to podle Tiny tak nebylo. „Byla to dost panika. Když vypadl proud, lidé začali zmatkovat. Třeba ti, co byli zrovna ve sprše,“ sdělila. Elektřina se prý vrátila zhruba za 30 minut.
Zhruba dvacetiletá Antonie měla zrovna namířeno na pracovní pohovor. Blackout ji zastihl v metru směrem na Zličín. „Najednou se tam prostě vyplo světlo,“ shrnula první chvíle. Úplná tma však podle ní nenastala. Jakmile se souprava po několika minutách rozjela, tak se ve voze na několik sekund zhaslo úplně.
„Potom se světlo znovu spustilo, metro projelo další zastávkou a už to bylo v pohodě,“ doplnila s tím, že cestující byli v klidu, k žádné panice nedošlo.
Některé lidi, s nimiž redakce v ulicích Prahy mluvila, však nečekaná situace vystrašila. Například chvíli po půl jedné hodině se nervózní žena ve středním věku dohadovala s personálem vestibulu metra stanice Anděl, aby ji pustili po eskalátorech dolů.„Prosím, mám tam někde dceru,“ naléhala na pracovníky.
Zaskočení pracovníci zrovna v tu chvíli omotávali pásku mezi sloupky, aby lidem v průchodu zamezili. Žena se nakonec reportérovi svěřila, že vlastně netuší, kde přesně její dcera zrovna je, neozvala se jí, a tak spíše předpokládala, že by mohla být „někde v metru“.
Lehké obavy zastihly třeba i starší dámu o berlích poblíž vytížené dopravní křižovatky I. P. Pavlova v centru Prahy. Nevěděla, jak se se zhoršenou pohyblivostí dostane domů na nedalekou Floru a zda následně překoná domovní dveře. „Máme je na čip,“ popisovala lidem, kteří se jí snažili pomoci.
Na náměstí Republiky se vytvořil u jednoho z bankomatů shluk lidí. Nebylo divu, ty ostatní v okolí, stejně jako všechna ostatní zařízení napájená elektřinou, nefungovaly.
„Šel jen jeden bankomat a byla tam obrovská fronta. Asi měl nějaký záložní agregát. Nemohla jsem se dostat domů do Stodůlek, chtěla jsem si vzít taxi, ale ceny byly třikrát vyšší než normálně. Naštěstí se po půlhodině čekání rozjelo metro,“ řekla redakci jedna z žen.
Bez signálu
Na železničním nádraží v pražských Klánovicích zhasly kolem poledne všechny informační tabule. Lidé čekající na nástupišti si záhy všimli, že signál ztratily i jejich chytré telefony. „Asi nějaký DDoS z Ruska,“ prohodil ke své přítelkyni mladík.
Pod tlakem se následně ocitl zaměstnanec za přepážkou, po němž cestující, jindy zvyklí na aplikace nebo alespoň digitální tabule s odjezdy a příjezdy vlaků, požadovali informace. „Obrazovka počítače černá, mobil nefunguje, já toho vím stejně jako vy,“ rozhazoval rukama. Co dvě minuty za ním někdo přišel s otázkou, jestli pojede vlak. „Celá síť je elektrifikovaná a nejde elektřina, tak co myslíte,“ odpovídal lakonicky.
Co se vlastně stalo? Jak bude doma vypadat lednička? Kdo elektřinu opraví a kdy? Co asi dělají na letištích a v nemocnicích? Rozebírali čekající lidé situaci.
Uběhly dvě hodiny. Náhle informační tabule zablikaly, rozsvítilo se v nádražní restauraci. Aplikace PID Lítačka hlásila hodinu a půl zpoždění, přednosta byl optimističtější. „Mohlo by to jet za půl hodinky,“ sdělil lidem.