Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dlouholetému rektorovi ČVUT Vojtěchu Petráčkovi hrozí odvolání, akademický senát ČVUT o něm bude hlasovat ve středu. Petráček mimo jiné podle návrhu na odvolání není dlouhodobě schopen řídit hospodaření univerzity, server Novinky také zjistil, že vyplácel velké částky poradci prezidenta Petru Kolářovi.
Konzultant hlavy státu a někdejší velvyslanec v Rusku a USA od univerzity na pokyn Petráčka obdržel od roku 2022 téměř čtyři miliony korun. Kolář přitom poskytuje veřejným institucím, jako je Národní muzeum nebo Akademie múzických umění, své služby zdarma, napsaly Novinky.cz.
Univerzita se na Koláře obrátila proto, aby zabránila arbitráži s firmou GE Aviation a případné spory se daly vyřešit mimosoudně. Podle mluvčí vysoké školy Kateřiny Veselé se jedná o jediného placeného rektorova poradce.
Server Novinky ke spolupráci získal Kolářovo vyjádření: „Začal jsem s univerzitou spolupracovat nejdřív pro bono a pak mi bylo navrženo, jestli bych s nimi nechtěl mít smlouvu. Já jsem to přivítal a od té doby jsem konzultant a poradce pana rektora,“ uvedl prezidentův poradce.
Ohledně smluv přitom panují nesrovnalosti, v registru lze dohledat pouze dvě mezi ČVUT a Kolářem, a to z roku 2023 a 2024. Univerzita i poradce ale přiznali, že vzájemná spolupráce začala už v roce 2022 a trvá dodnes, tedy do roku 2025.
Ve smlouvách je uvedené, že úkoly budou zadávány ústně objednavatelem, přímo rektorem. „Velkou měrou se jedná o ústní rady, jejichž efektivitu nelze ověřit,“ uvádí se v odůvodnění návrhu na rektorovo odvolání. Není možné výstupy zkontrolovat a to akademikům vadí.
Dále se v něm píše, že objem poradenských a právních služeb v posledních letech značně narostl. V roce 2018, kdy Petráček nastoupil, rektorát vyplatil za celý rok 8,8 milionu korun, ale v roce 2023 to už bylo 29 milionů a loni 28 milionů, napsal server Novinky.
V návrhu na Petráčkovo odvolání se dále uvádí, že také přehlíží situaci ohledně pracovněprávních vztahů: „Rektor přes opakované vytýkání Akademického senátu ČVUT nevyjednal za dobu delší než rok kolektivní smlouvu a nevypsal po dobu 16 měsíců výběrové řízení na obsazení pozice odvolaného kvestora,“ stojí v návrhu na odvolání.
Pro schválení návrhu na odvolání rektora ČVUT jsou potřeba tři pětiny hlasů všech senátorů, vyplývá z jednacího řádu. Akademický senát univerzity má podle informací na webu 45 členů. V případě odvolání rektora zajistí senát podle jednacího řádu novou volbu do 30 dnů. O návrhu na odvolání rektora hlasují senátoři tajným hlasováním.