Hlavní obsah

Ruský anarchista Ševcov zůstane na seznamu nežádoucích osob, rozhodl soud

Foto: Radek Miča, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Nejvyšší správní soud potvrdil rozhodnutí Městského soud v Praze, že ruský anarchista Igor Ševcov zůstane na seznamu nežádoucích osob v Česku i schengenském prostoru. Muž je podle soudu bezpečnostním rizikem.

Článek

Ruský anarchista Igor Ševcov, který v minulosti čelil obžalobě ze žhářského útoku na dům tehdejšího ministra zahraničí Martina Stropnického, zůstane na seznamu nežádoucích osob v Česku i schengenském prostoru. Zařadilo jej tam české policejní prezidium. Dřívější rozhodnutí Městského soudu v Praze potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS), kam Ševcov podal kasační stížnost. Ševcov byl nakonec veškerých obvinění zproštěn. Na rozhodnutí NSS upozornil server iRozhlas.cz.

„NSS souhlasí s městským soudem, že utajovaná část spisu obsahuje aktualizované informace, které podrobně popisují aktivity stěžovatele (Ševcova pozn. red.), včetně aktivit na území jiných států. Rovněž podle názoru NSS tyto informace dostatečně odůvodňují závěr, že osoba stěžovatele představuje závažné bezpečnostní riziko pro ČR, ale i pro ostatní státy schengenského prostoru,“ uvedl soud v odůvodnění. Dodal, že policejní prezidium i městský soud vyhodnotily bezpečnostní riziko, které Ševcov představuje, správně.

Někdejší student, který se hlásil k anarchistům, byl obžalován z útoku zápalnými lahvemi na Stropnického dům v roce 2015 a také z pomoci při posprejování vězeňské zdi. Justice mu ale nakonec žádný trestný čin neprokázala a záležitost ohledně pomalování zdi úřady uzavřely s tím, že Ševcovova přítomnost na místě nebyla ani přestupkem. Předtím se ho však zastal Nejvyšší soud, protože původně byl mladík pravomocně odsouzen k tříletému zákazu účasti na demonstracích.

Po svém zatčení v roce 2015 strávil student pražské filozofické fakulty tři měsíce ve vazbě. Ministerstvo spravedlnosti se mu v roce 2017 omluvilo za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení a přiznalo mu odškodné 360 tisíc korun. Ševcov se obrátil na soud a požadoval odškodné ve výši 1,3 milionu korun, to ale soud zamítl. Ševcov se nejprve proti tomuto rozhodnutí odvolal, odvolání ale později stáhl.

Doporučované