Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na konci května se Barbora Šišková (nez.), starostka malé obce Jiříkov v okrese Bruntál, chystala péct koláčky a objednávat sudy piva. Plánovala vesnickou párty na oslavu odvozu stovek tun nelegálního odpadu. Do bývalé pily ho navezla česká firma Piroplastik, která ho přijala od německé společnosti na zpracování odpadu Roth International.
„Vidím blikat světlo na konci tunelu,“ radovala se tehdy Barbora Šišková.
Tuzemské Ministerstvo životního prostředí totiž s německými úřady vyjednalo, že se o likvidaci odpadu postarají. Vláda Horního Falce vydala v březnu nařízení, aby si Roth International do konce května odpad z Česka odvezl zpět.
Jenže uběhlo půldruhého měsíce a tuny kusů rozřezaných letadel ze sklolaminátu, části větrných elektráren včetně rotorů, součástky automobilů, obrovské bigbagy desek plošných spojů, baterií a kabelů v Jiříkově na Bruntálsku a také v Horních Heršpicích na okraji Brna stále zůstávají.
Společnost Roth International, od níž odpad pochází, je totiž v insolvenci. K likvidaci se přihlásily německé úřady.
„Zatím pořád nic nevíme. Neustále bombarduju Ministerstvo životního prostředí otázkami, ale co vím, tak se čeká na vyjádření německé strany,“ říká starostka Šišková nyní.

Nelegální odpad v Horních Heršpicích.
Němci mezitím najali firmu, která uložený odpad zmapovala a zjistila, že ho na dvou pozemcích v Horních Heršpicích a v objektu bývalé pily v Jiříkově neleží 526 tun, ale 631 tun. Tedy o sto tun víc, než se předpokládalo.
„Naše ministerstvo mi sdělilo, že se bavorská vláda přihlásila i k tomuto dodatečnému množství a že ho i odvezou,“ sdělila Šišková. Kdy? To není jasné. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) však zůstává optimistický.
„V Německu je vybraná firma, která to celé zmapovala. Teď řeší, kdy to celé odvezou,“ řekl Seznam Zprávám, aniž by však upřesnil konkrétní datum.
Případ současně řeší i policie. „Bruntálští kriminalisté činí procesní úkony, čekáme na znalecký posudek a vyčíslení nákladů na odstranění odpadu. Od těchto materiálů se bude odvíjet další prověřování a případná změna právní kvalifikace,“ napsala redakci mluvčí severomoravské policie Jiroušková Pavla.
„U nás se nic neděje“
Ministr životního prostředí řeší i odvoz dalších stovek, možná nižších tisíců tun nelegálního odpadu přivezeného firmou Hypo stavby z Itálie. Jedná se o útržky textilu z oděvního průmyslu, záclon či potahů. Balíky také ukrývají slisovaný automotive textil, tedy vyřazené kusy obložení interiéru aut včetně střešních textilií, polstrování sedadel a dalších plstěných, plastových a umělých vláken.
V hromadách je však přimíchán i komunální odpad jako třeba plastové láhve, plechovky od limonády, igelity, izolační materiál, molitan nebo balíky respirátorů a roušek. To vše je uložené v bývalém JZD v obci Křižanovice u Slavkova.
„U nás se nic neděje. Situace je taková, že ředitel Hypo staveb nám tvrdí, že vyřizuje papíry, aby mohl ten odpad zpracovávat, policie to už od roku 2023 vyšetřuje, ale bez výsledku, a mezitím ministr slibuje, že si Italové ten odpad odvezou zpět,“ popisuje status quo starostka Křižanovic Marie Rozehnalová (nez.). „Já už nerozumím vůbec ničemu,“ dodává.

Odpad v Křižanovicích.
Ředitel firmy Hypo stavby, jehož firma má několik exekucí za bezmála tři miliony korun, vedení obce tvrdí, že stále vyjednává o nákupu linky na zpracování odpadu v hodnotě 3 milionů eur (zhruba 70 milionů korun). Podle starostky obíhají úřady, které by jim to povolily.
„Já bych si přála, aby ty odpady z naší obce zmizely, ale nejsem takový optimista jako pan ministr. Já jako starostka s tím nemohu nic udělat. Pořád je to soukromý majetek a musím počkat, až to policie vyšetří. Budu doufat, že se ministrovi podaří to s italskými úřady domluvit, aby to odvezly,“ vysvětluje starostka Rozehnalová.
V Křižanovicích mezitím vznikl odpor proti jakékoliv legalizaci nelegálního odpadu. Přes 280 občanů podepsalo petici, v níž vyjadřují zásadní nesouhlas s činností firmy Hypo stavby a vyzývají úřady, aby zabránily výstavbě jakékoliv linky na zpracování odpadu a zajistily zdraví obyvatel a životního prostředí.
„Je to naprosto paradoxní situace. Ministr životního prostředí vyjednává, aby si Italové odpad odvezli zpět, a mezitím Hypo Stavby obíhají úřady, aby ten odpad legalizovali a změnili si kvůli tomu název firmy. To je neuvěřitelné, co se děje,“ stěžuje si zastupitel Křižanovic a autor petice Radek Hrabovský.
Majitel firmy Hypo Stavby Jan Hroch Seznam Zprávám potvrdil, že se snaží získat povolení k nakládání s odpady. „Snažíme se, ale vám nic neřeknu,“ řekl pouze a zavěsil.
Česká inspekce životního prostředí mezitím ukončila svou kontrolu, která se odpadem v Křižanovicích zabývala.
„Bylo zjištěno porušení zákona o odpadech, proto se společností Hypo Stavby budeme zahajovat řízení o přestupku, které může vyústit v pokutu,“ sdělila redakci mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.

Odpad v Křižanovicích.
Ministr Hladík v polovině května po návštěvě Říma prohlásil, že Itálie je připravená na své náklady odvézt odpad z Křižanovic zpět. Podobně jako v případě německého odpadu ale není jasné kdy.
„Co se týká repatriace, tam čekáme ještě na policii České republiky. Musíme si uvědomit, že tam jsou dvě koleje. První je ta přestupková, to řeší ČIŽP, a druhá trestně právní, to je policie. My nemůžeme zahájit repatriační proces, dokud policie nezahájí svoje šetření v trestněprávní činnosti. Jakmile to udělá, rozjedeme repatriační proces,“ řekl Seznam Zprávám ministr.
Jenže policie je zjevně stále ještě na začátku. „Případ řeší jihomoravští kriminalisté. Vzhledem k aktuální fázi prověřování a probíhajícím úkonům trestního řízení nemůžeme sdělovat podrobnosti,“ sdělil Seznam Zprávám mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.
Kliknutím na body v mapě si zobrazíte odkazy na jednotlivé články o odpadech: