Hlavní obsah

Ukrajinští vojáci budou cvičit ve vojenském prostoru Libavá

Foto: Luděk Peřina , ČTK

Vojenský újezd Libavá na Olomoucku během cvičení pozemních sil Czech Lion 2021.

Reklama

22. 11. 2022 15:25

Ukrajinští vojáci budou v Česku trénovat ve výcvikovém prostoru Libavá. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl Josef Kopecký z Velitelství pro operace české armády. Výbor podpořil i mise českých vojáků v Kosovu a Iráku.

Článek

Výcvik ukrajinských vojáků by se měl uskutečnit do konce příštího roku v pěti čtyřtýdenních turnusech, každého se může zúčastnit až 800 vojáků. Celkem by se tak mohlo jednat až o 4 000 mužů a žen.

Návrh nyní musí schválit obě komory Parlamentu. První cyklus by se měl uskutečnit ještě letos. Celkové náklady na výcvik v ČR se odhadují na 975 milionů korun.

Výcvik vychází z bilaterální dohody české a ukrajinské vlády, výhledově však bude převeden pod asistenční misi EU. Česko by do ní mělo vyčlenit až 55 lidí, působili by na území jiných členských států EU ve velitelských strukturách mise, případně na pozicích instruktorů. Cílem je poskytnout výcvik až 15 000 Ukrajinců, především na základně v Polsku.

Náměstek ministryně obrany Jan Jireš řekl, že se do výcviku chtějí zapojit dvě desítky unijních zemí. Mandát umožňuje vyslání českých vojáků do kterékoli členské země.

Podle Kopeckého budou v Česku ukrajinští vojáci cvičit na Libavé. Výcvik se bude týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí.

Ministerstvo zároveň navrhlo prodloužení české účasti na misi v Iráku, kde by se v letech 2023 a 2024 mohlo do mise NATO zapojit až 20 českých vojáků. V zemi čeští vojáci působí i nyní.

Novou misí bude vyslání až 40 vojenských policistů do Kosova, kde budou od července 2023 do prosince 2024 působit v jednotce italských karabiniérů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované