Hlavní obsah

Vinohradská nemocnice našla náhradu za nájem od Arenbergera

Foto: vláda.cz

Bývalý ředitel vinohradské nemocnice a exministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Reklama

25. 1. 2022 8:42

Dosavadní prostory pro archiv si nemocnice pronajala v roce 2013 od Arenbergera, který byl tehdy náměstkem ředitele nemocnice a od roku 2019 jejím ředitelem. Nové prostory jsou ve Vodňanech na Strakonicku.

Článek

Pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vybrala nové prostory pro svůj archiv místo původního objektu, který měla pronajatý od bývalého ředitele nemocnice a exministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz na základě vyjádření nemocnice. Původně byl archiv nemocnice v obci Netřeba na Mělnicku. Nové prostory jsou ve Vodňanech na Strakonicku. Jejich pronájem začne platit od 1. února.

Dosavadní prostory pro archiv si nemocnice pronajala v roce 2013 od Arenbergera, který byl tehdy náměstkem ředitele nemocnice a od roku 2019 jejím ředitelem. Od 7. dubna do 26. května 2021 byl Arenberger ministrem zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše (ANO). Ve funkci ministra skončil poté, co se v médiích objevily informace například právě o pronájmu budovy pro nemocniční archiv nebo o tom, že ke konci roku 2020 uvedl v majetkovém přiznání mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. Arenberger po rezignaci prohlásil, že jediným jeho pochybením bylo nesprávně vyplněné majetkové přiznání.

Pronájem budovy pro archiv od Arenbergera ukončila nemocnice už loni. Mluvčí nemocnice Tereza Romanová to tehdy potvrdila serveru iROZHLAS.cz 3. září. Smlouva na nový pronájem byla uzavřena na konci minulého týdne. „Nový prostor pro archiv už je vybraný, se stěhováním nebudeme otálet. Není důvod,“ řekl serveru náměstek nemocnice pro léčebně preventivní péči Jan Votava, který je po pátečním odvolání Arenbergera z funkce ředitele také dočasně pověřen vedením nemocnice.

Nový prostor pro archiv už je vybraný, se stěhováním nebudeme otálet. Není důvod.
náměstek nemocnice pro léčebně preventivní péči Jan Votava

Za pronájem budovy pro archiv od Arenbergera nemocnice platila podle dřívějších informací Seznam Zpráv 100 000 korun měsíčně. Poté, co se Arenberger stal ministrem zdravotnictví, stanovil podle serveru nájemné na symbolickou jednu korunu měsíčně. V nových prostorách bude nemocnice platit za pronájem přes 200 000 korun měsíčně. „Vítězná nabídka splňovala všechna zadaná kritéria a zároveň byla ekonomicky nejvýhodnější,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí nemocnice k novému pronájmu.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek 21. ledna odvolal Arenbergera z čela Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Nové vedení se musí zaměřit především na otázku nastavení funkčních manažerských procesů a problematiku zadávání veřejných zakázek,“ uvedl poté Válek. Arenberger v médiích tvrdil, že rezignoval sám.

Reklama

Doporučované