Hlavní obsah

Z šesti podezření na opičí neštovice se tento týden potvrdilo jedno

Foto: Pavlova Yuliia, Shutterstock.com

Virus opičích neštovic se šíří Evropou.

Reklama

3. 6. 2022 11:22

Tento týden bylo prověřeno šest vzorků. Další podezření na nákazu v tuto chvíli není v Česku hlášený.

Článek

Laboratoře tento týden vyšetřily kvůli podezření na opičí neštovice vzorky od šesti osob. Potvrdily se u jedné, o níž pražští hygienici informovali ve středu. Potvrzených případů nákazy v ČR je tak stále šest, všechny v Praze. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Další vzorek k vyšetření podle něj v současné době není hlášený. Odborníci tvrdí, že riziko šíření v populaci je nízké.

„Národní referenční laboratoř již také z pozitivních vzorků izolovala virus opičích neštovic a tento materiál poslouží pro možnost kontroly metod testování v dalších laboratořích,“ uvedla vedoucí laboratoře Helena Jiřincová.

Díky tomu mohou vydat vzorek DNA dalším laboratořím, které porovnáním s ním mohou určovat pozitivitu u dalších podezření na nákazu. Musí mít ale speciální povolení pro nakládání s virem.

Rozšíří se tak možnosti testování. „Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě je tak druhým testovacím pracovištěm a v případě potřeby vzorky s podezřením na infekci nebude nutné posílat jen do SZÚ, ale zvolit lokalitě výskytu bližší testovací pracoviště,“ doplnila ředitelka SZÚ Barbora Macková.

První případ v Česku SZÚ předběžně potvrdil před osmi dny, celosvětově bylo od poloviny května mimo země běžného výskytu opičích neštovic ve střední a západní Africe zaznamenáno asi 250 potvrzených případů a přes 120 podezření.

Nakažení z ČR podle epidemiologického šetření pražských hygieniků pobývali například na Kanárských ostrovech, festivalu v belgických Antverpách nebo v Portugalsku. Nákaza se přenáší dlouhodobým nebo blízkým kontaktem, například sexuálním. Přenos je možný sporami z puchýřů neštovic nebo tělními tekutinami, nákaza je tak možná i skrze oblečení či ložní prádlo.

Reklama

Doporučované