Článek
Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, dnes Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 000 korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení.
K navrženému podmíněnému trestu soudce Pavel Horna nepřistoupil. Podle něj by s ohledem na to, že obžalovaný Igor Mižák žije v Austrálii, neměl smysl. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
„Web jednoznačně řídil a několik let provoz platil pan obžalovaný. O vině není pochyb,“ uvedl Horna. Kromě toho Mižák umožnil neznámým pachatelům na webu zveřejňovat data získaná po překonání zabezpečení. Za přiměřený považuje Horna peněžitý trest. „Co se týče podmíněného trestu, pro soud by bylo vysoce náročné sledovat chování odsouzeného v Austrálii, trest by neměl žádný smysl,“ dodal.
Státní zástupce Jaroslav Paul muži v obžalobě navrhl 15 měsíců vězení podmíněně odložených na 30 měsíců. V konečném návrhu ale navrhl trest o něco zkrátit s tím, že soud muži uloží i peněžitý trest 120 000 korun.
V úterý státní zástupce uvedl, že se proti rozhodnutí soudu zřejmě neodvolá. „Peněžitý trest je poměrně vysoký a přísný. Souhlasím s panem soudcem, že podmínka v situaci, kdy je obviněný v zahraničí, nemá valného významu,“ uvedl.
Mezi poškozenými jsou bývalí politici, arabisté, zaměstnanci Amnesty International či další lidé, kteří veřejně vystupovali proti rasismu, xenofobii a sexuální diskriminaci. Kromě bývalých předsedů vlády jsou to například kněz a filozof Tomáš Halík, zpěvák a skladatel Michael Kocáb či bývalá politička Kateřina Bursíková Jacques. Jde o 40 až 50 lidí, kterým hackeři napadli počítačové účty. Fotografie jejich osobní korespondence z e-mailů či kopie dokladů, osobních dat, telefonních čísel se následně objevily na webu White Media registrovaném v USA.