Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pražský městský soud zamítl návrh na konkurz známého exekutora Igora Ivanka, který kromě toho už více než rok čelí trestnímu stíhání kvůli podezření, že systematicky nevyplácel peníze získané od dlužníků.
K verdiktu přispěl fakt, že byla část dlužných částek během pětiměsíčního projednávání tohoto případu zaplacena. Konkrétně dvěma bývalým Ivankovým zaměstnancům - finanční manažerce Renátě Benešové a řediteli jeho exekutorského úřadu Luďku Žákovcovi - byla vyplacena dlužná mzda ve výši 524 tisíc, respektive 409 tisíc korun.
A firmě SOS rodině, která s Ivankovým úřadem spolupracovala, byla dodatečně proplacena faktura ve výši 52 tisíc korun.
Jak vyplývá z rozhodnutí zveřejněného v insolvenčním rejstříku, soud dospěl k tomu, že neměl jinou možnost, než návrh na konkurz zamítnout. „Žádný z insolvenčních navrhovatelů neosvědčil svoji splatnou pohledávku za dlužníkem (Igorem Ivankem), bylo povinností insolvenčního soudu návrh zamítnout,“ zdůvodnila soudkyně Kateřina Smisitelová.
Jeden z navrhovatelů, Luděk Žákovec, však s jejím rozhodnutím nesouhlasí. „Podal jsem proti rozhodnutí soudu odvolání. Případem se tedy ještě bude zabývat pražský vrchní soud,“ řekl Seznam Zprávám Žákovec. Vedle něho - jak je uvedeno v insolvenčním rejstříku - podala odvolání také Benešová a firma SOS rodině.
Igor Ivanko naopak rozhodnutí soudu uvítal. „Klient očekával spravedlivé rozhodnutí, čehož se mu zamítnutím nedůvodného insolvenčního návrhu dostalo,“ uvedla jeho advokátka v tomto případu Helena Horáková.
Dlužné mzdy vyplatil Benešové a Žákovcovi přímo Ivankův exekutorský úřad, ale 52 tisíc firmě SOS rodině zaplatil ze svého bankovního účtu Petr Redl. K platbě ještě uvedl, že tuto částku uhradil za Igora Ivanka. Redl je zaměstnancem exekutorského úřadu a i synovcem podnikatele Michala Redla, který čelí obžalobě v kauze Dozimetr.
Proč zaplatil dluh za Ivanka právě Petr Redl, není jasné, ale pro soud to není problém. „Insolvenční soud dospěl k závěru, že tato pohledávka byla ze strany dlužníka uhrazena,“ uvedla soudkyně Kateřina Smisitelová.
Jak dokládá rozhodnutí soudu, Ivanko má však další dluh třeba u největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP, u ČEZu nebo u advokáta Aleše Rozehnala. Všeobecné zdravotní pojišťovně dlužil přes 13 milionů a Rozehnalovi pak 16,4 milionu.
Protože se však VZP, ČEZ a ani nikdo další k návrhu na prohlášení konkurzu na Ivankův majetek nepřihlásil, soud se nezabýval tím, zda jsou tyto jejich pohledávky už po splatnosti.
Během jednání soudu přitom Ivanko nechal nahlédnout i na svůj majetek. Uvedl, že má na bankovních účtech 23,9 milionu korun, dále vlastní automobily v hodnotě 2,5 milionu korun a nemovitosti za 13 milionů.
Jeho úřad se přitom do problémů dostal poté, co z něho bylo v minulosti podle policie vyvedeno zhruba 85 milionů. Jak také uvedli vyšetřovatelé, peníze se utratily za luxusní dovolené, za auta nebo za letenky.
Igor Ivanko je pak stále trestně stíhán - je podezřelý nejen z toho, že systematicky nevyplácel peníze získané od dlužníků, ale i že tyto finanční prostředky neodděloval od svých vlastních příjmů. Na trestné činy, z nichž je obviněn, je v případě odsouzení trestní sazba od pěti do dvanácti let vězení.
„Lhůta pro skončení vyšetřování je prodloužena do 31. září,“ uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
Policisté, jak Seznam Zprávy také už popsaly, navíc při loňském březnovém zásahu našli v Ivankově exekutorském úřadu zbraň. Za což byl už Ivanko také obviněn pro trestný čin nedovolené ozbrojování. Ani vyšetřování tohoto případu zatím policie neuzavřela.