Hlavní obsah

Donald Trump odebral bezpečnostní prověrku bývalému šéfovi CIA

Americký prezident Donald Trump učinil bezprecedentní rozhodnutí. (Video: Jan Marek, Zuzana Lachnitová, AP, Reuters)

 

Reklama

15. 8. 2018 22:44

Bývalého šéfa CIA Johna Brennana zbavil americký prezident bezpečnostní prověrky. Podle agentury AP se Brennan netajil kritikou ke schůzce Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Článek

Americký prezident Donald Trump odebral bezpečnostní prověrku bývalému šéfovi Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johnu Brennanovi. Oznámila to mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Jako důvod uvedla, že Brennan využíval svého přístupu k utajovaným informacím, aby „rozděloval a zaséval chaos“ v Trumpově administrativě. Brennan vedl CIA za předchozího prezidenta Baracka Obamy.

„Pan Brennan v poslední době zneužil svého postavení bývalého vysokého amerického úředníka s přístupem k vysoce citlivým informacím a učinil na internetu a v televizi několik nepodložených a urážlivých obvinění a divokých výpadů vůči této administrativě,“ uvedla Sandersová.

K odebrání prověrky Brennanovi vyzval minulý měsíc i republikánský senátor Rand Paul, který Brennana obvinil, že „vydělává miliony dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím k útokům na Donalda Trumpa".

Podle agentury AP se Brennan netajil kritikou ke schůzce Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Brennan měl Trumpovo vystoupení na následné tiskové konferenci označit za „ne nepodobné zradě“.

Trumpovo rozhodnutí je bezprecedentní. Případ, kdy by prezident někomu odebral bezpečnostní prověrku, americké dějiny podle médií neznají. Mnozí upozorňují, že Trump v minulosti neodebral bezpečnostní prověrku ani svým bývalým poradcům, kteří byli usvědčeni ze lži. Například to neučinil ani v případě bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který zamlčel své utajované kontakty s Rusy.

Trump v červenci pohrozil odebráním bezpečnostních prověrek více bývalým americkým činitelům. Sandersová uvedla, že odebrání prověrek dalším osobám se momentálně zvažuje.

Agentura AP zveřejnila seznam vyšetřovaných činitelů, mezi nimi jsou bývalí ředitelé FBI James Comey a James Clapper, bývalý ředitel Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Hayden nebo bývalá bezpečnostní poradkyně Bílého domu Susan Riceová.

Mezi vyšetřovanými jsou i propuštěný agent FBI Peter Strzok, právnička FBI Lisa Pageová a bývalý ministr spravedlnosti Bruce Ohr, kteří byli vyhozeni v rámci vyšetřování soukromé konverzace mezi Pageovou a Strzokem o antipatiích k Trumpovi, zatímco oba pracovali na případu uniklých e-mailů Hillary Clintonové.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované