Hlavní obsah

Ekologická doprava. Od středy budou v Kladně v provozu sdílená kola

Foto: město Kladno

V Kladně začne jezdit stovka kol.

Reklama

30. 3. 2020 12:17

Od středy budou v Kladně v provozu sdílená kola. K vypůjčení a vrácení stovky kol vybralo město více než 50 míst.

Článek

„V současném stavu chápu sdílená kola vedle hromadné dopravy jako alternativní způsob dopravy po městě. Stále platí, že pohyb po ulicích je omezen na cesty do práce a domů a nezbytné nákupy. Pro nás je klíčové, aby byla služba pro obyvatele Kladna dostupná a bezproblémová a zároveň aby za službu město zaplatilo rozumnou, nikoli přemrštěnou částku. Systém zapůjčení a vrácení kol je navíc velice jednoduchý,“ uvedl primátor města Dan Jiránek.

Smlouva s novým dodavatelem, firmou Nextbike, zahrnuje dodání 100 nových modelů kol s třírychlostní přehazovačkou, dále jednoduchý systém jejich registrace a půjčování včetně monitoringu a pravidelného svozu kol z míst, na která nepatří. Kola budou také vybavena funkcí SMARTlock, která umožňuje odemknutí a zamčení do pěti vteřin na jakémkoli z vyhrazených míst.

V Liberci se nakonec rozhodli pro sdílení.

Firma bude fakturovat podle toho, jak budou lidé kola skutečně využívat. „Město bude platit provozovateli 19 korun za prvních 15 minut výpůjčky. Tento způsob je přibližně sedmkrát levnější než provoz elektrokol,“ dodal Tomáš Kutil, statutární náměstek primátora. „Takový přístup firmu motivuje k lepšímu nastavení služby a efektivnímu rozmístění parkovacích míst pro kola po celém Kladně. Součástí služeb je i zákaznická linka a zákaznická podpora v českém i anglickém jazyce. Servisní tým zajistí každodenní péči o technický stav kol, jejich pečlivou dezinfekci a optimální rozestavění kol po městě.“

Jak sdílení kol funguje

Za kolik

Prvních 15 minut bude pro uživatele kol zdarma a poté každých dalších 30 minut za 15 korun. Pro ty, kteří využívají delší trasy, jsou připraveny výhodné tarify, kde uživatelé získají za 149 korun měsíčně extra 30 minut zdarma na každou výpůjčku. Tarif je platný na mechanická kola ve všech městech, kde dodavatel působí, včetně Prahy.

Registrace do systému

Pro registraci je potřeba stáhnout si aplikaci Nextbike a registrovat se pod svým městem. Pro aktivaci účtu je nutné ověření platební karty a poté mohou zájemci kola využívat po celém světě, kde Nextbike působí. Pokud uživatel nevlastní „chytrý“ telefon, registraci je možné provést na webu https://www.nextbikeczech.com/kladno/.

Půjčení kol

Při půjčení uživatel otevře aplikaci Nextbike a naskenuje QR kód zobrazený na kole, které si chce půjčit. Po zvolení „Půjčit kolo“ se kolo automaticky otevře. Celý proces trvá jen několik vteřin. Na jeden účet je možné vypůjčit až čtyři kola. Aktivně registrovaní uživatelé bez dat nebo chytrého telefonu si mohou kolo půjčit i přes hlasový automat na lince +420 581 652 047.

Parkování kola

Kolo můžete krátkodobě zaparkovat (výpůjčka se nepřeruší) pro krátké pauzy na nákup atd. Stačí aktivovat parkovací režim v aplikaci a manuálně zavřít zámek. Poté jej zase jednoduše deaktivujete a pokračujete v jízdě. Zámek se otevírá automaticky, a proto je důležité nedeaktivovat parkovací režim z dálky.

Vrácení kola

Správné vrácení kola je jeho odevzdání do jedné z oficiálních stanic v Kladně. Stačí jen zavřít zámek stlačením páčky nad zadním kolem. Pro ověření, že se výpůjčka ukončila, může uživatel aktualizovat aplikaci, ale pro samé ukončení není již nutností chytrý telefon použít.

Rezervace kola

Rezervace je možná do 15 minut a podléhá nevratnému poplatku 10 Kč za každé kolo. Kolo se rezervuje na uživatelem vybrané stanici a do uplynutí časového úseku je mu k dispozici.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované