Hlavní obsah

Trend se otočil, Češi se začali zbavovat chat a chalup

Foto: Sreality.cz

Ilustrační foto.

Reklama

20. 7. 11:00

Národ chalupářů zažívá po dvou letech boomu prodejů a růstu cen rekreačních nemovitostí obrat. Do nabídky se dostává stále více inzerátů, ale ceny zatím padají jen v jednom kraji Česka.

Článek

Češi během pandemie ve velkém investovali do rekreačních nemovitostí. Ceny chat a chalup tak za poslední dva roky rostly vůbec nejrychlejším tempem a jejich nabídka klesla na historické minimum.

Dnes se situace zvolna mění a poptávka po nákupu rekreační nemovitosti výrazně klesá. Navzdory tomu však ceny téměř v celém Česku zůstávají na původní úrovni. Výjimku tvoří jediný kraj, ukazuje analýza Cenového kompasu Sreality.cz.

Dlouhodobě nejdražší chaty a chalupy z celého Česka leží na území hlavního města Prahy, v červnu se tam ceny pohybovaly okolo 60 tisíc korun za metr čtvereční. Ale i v drtivé většině ostatních krajů republiky ceny rekreačních nemovitostí setrvale stoupají, v meziročním srovnání jde o nárůst přibližně o 20 procent.

Výjimkou je Karlovarský kraj, kde dochází k mírnému poklesu cen. Od prosince roku 2021 v něm rekreační nemovitosti zlevnily o 11 procent. Aktuální celorepubliková mediánová nabídková cena (prostřední cenová hodnota ze seřazené posloupnosti všech hodnot, pozn. redakce) u chat je 42 tisíc Kč za m² a u chalup pak 32 tisíc Kč.

„K nejdražším krajům z pohledu rekreačních nemovitostí patří Středočeský, Jihomoravský a Liberecký. Naopak nejlevněji se dá chata či chalupa pořídit na Vysočině nebo v Karlovarském kraji,“ říká Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.

Podle jejích slov se v cenách vždy odráží parametry konkrétní nabídky, například velikost pozemku, přičemž ceny za metr čtvereční užitné plochy chalup zůstávají v porovnání s cenami chat dlouhodobě nižší a v dlouhodobé perspektivě se rozdíl mezi cenami těchto typů nemovitostí stále mírně zvětšuje.

Nabídka chat a chalup na prodej roste

Nabídku chat a chalup na portálu Sreality.cz v dlouhodobém horizontu výrazně ovlivnila koronavirová pandemie, která počet inzerátů snížila v té době na historicky nejnižší hladinu.

Nyní, po více než roce, počet nabídek nemovitostí určených k rekreaci opět narůstá. „Díky velkému zájmu lidí o tuzemské rekreační nemovitosti a uzavírce okresů jsme minimum inzerátů v nabídce zaznamenávali na začátku roku 2021. Aktuálně pozorujeme, že se situace stabilizovala a nabídek opět přibývá. Například v meziročním porovnání pro měsíc červen se letos na našem portále objevilo o téměř 30 procent více inzerátů,“ říká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.

Ke konci června bylo na portálu Sreality.cz téměř 2 500 nabídek chat a chalup. V průběhu celého měsíce se na portálu prostřídalo celkem přes 3 tisíce nabídek s tím, že inzerátů na prodej chat bývá v průměru přibližně o 70 procent více než nabídek chalup.

Poptávka se pomalu vrací na předcovidovou úroveň

Zároveň s rostoucí nabídkou se z trhu vytrácí poptávka po nákupu rekreačních nemovitostí. Podle Ondřeje Mašína, ředitele Bidli reality, se zájem o pořízení vrací na úroveň zájmu z období před covidem.

„Rekreační nemovitosti jsou sezónní záležitost a největší zájem o ně je v prvních čtyřech měsících roku, takže je naprosto přirozené, že poptávka klesá v průběhu roku. Ale pokles zájmu samozřejmě registrujeme,“ uvádí Mašín.

„Musíme si uvědomit, že poslední dva roky v prodeji a obecně zájmu o nemovitosti, a to i o ty rekreační, byly extrémní. Takže se sluší říct, že oproti rekordním období se zájem o pořízení snížil, ale vše se jen vrací na úroveň zájmu z období před covidem,“ dodává šéf Bidli reality.

To potvrzují také data Sreality.cz, podle kterých byla například v dubnu 2020 v meziročním porovnání poptávka vyšší o 60 procent.

„Dlouhou dobu se poptávka držela velmi vysoko, až v současnosti se dostáváme na hladiny srovnatelné s rokem 2019,“ komentuje poptávku po rekreačních nemovitostech na Sreality.cz Hana Kontriš.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované