Článek
Téměř každá česká společnost se nyní hrdě prezentuje, jak při svém provozu využívá umělou inteligenci neboli AI (zkratka z anglického artificial intelligence). Podle průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi 155 firmami různých velikostí a z různých odvětví už 73 procent z nich má AI strategii nebo ji připravuje.
Dopady umělé inteligence na efektivitu, tržby, úsporu času nebo například produktivitu ale reálně sleduje ve svých týmech jen zlomek českých firem. Společnosti totiž dokážou zhodnotit přínosy AI, ale nesledují využití umělé inteligence napříč firmou systematicky. Jen sedm procent má formální procesy a výkonové ukazatele, které by pravidelně měřily co AI nástroje vlastně přináší. Jde přitom zejména o větší firmy. Dalších dvaadvacet procent společností to sleduje částečně. Celých 44 procent pak používání umělé inteligence vůbec nesleduje.
Experimentování s AI
„Hlavním důvodem podle mého názoru bývá, že firmy začnou obráceně. Nejprve nasazují AI nástroje, a teprve pak řeší, k čemu je vlastně budou používat. Chybí jim tak jasné cíle, ke kterým by měření vztáhly,“ uvádí Julie Slavík, expertka na technologické inovace Deloitte.
To však není jediný důvod. „Zároveň se AI zavádí hodně experimentálně. Firmy si ji nejdříve ‚osahávají‘ a přínosy se často projevují nepřímo, tudíž se i hůře kvantifikují,“ upozorňuje Slavík.
Kvantifikovat vliv umělé inteligence na různé části firmy navíc nebude jednoduché. „Dopady AI přesně měřit neumíme. Jako u všeho nového dochází dočasně ke snížení efektivity po dobu, kdy se s novou technologií sžíváme,“ popisuje vlastní zkušenosti s AI generální ředitel Patria Corporate Finance Marek Rehberger s tím, že už je však vidět „postupné zvyšování efektivity oproti období před využitím (AI)“.
Společnost působí v poradenství při fúzích a akvizicích (M&A), kde využívá zejména nástroje pro finanční analýzu společností k prodeji či pro přípravu prezentací pro investory, ale pomáhá i hledat potenciální kupce či naopak vhodné firmy k prodeji.
Výstupy se podle Rehbergera musí kontrolovat a umělá inteligence má i nedostatky. „AI zatím není schopna ve svých výstupech zhodnotit emoční a osobní přístup týkající se prodávané nebo kupované společnosti a je otázka, zda toho bude někdy schopna. Zároveň často AI analýzy nejdou k meritu věci, ale zůstávají na povrchu,“ popisuje Rehberger s tím, že AI je ovšem vhodným doplňkem pro lidskou práci.
Patria Corporate Finance využívá nástroje Perplexity a Copilot. „Dále testujeme speciální nástroje vytvořené pro M&A svět a těch je několik. Zároveň brzy začneme testovat interně vyvinutou platformu pro správu agentů, kteří budou zpracovávat autonomně rutinní činnosti,“ říká Tom Křížek, který se v Patria Corporate Finance věnuje nástrojům umělé inteligence.
Vliv AI na některé ukazatele pečlivě nesledují dokonce ani technologické firmy. „Některé dopady jsou měřitelné velmi přesně, jiné zatím spíše kvalitativně,“ líčí Marek Pščolka, spolumajitel a ředitel platforem Žaluzieee.cz a Malujemeee.cz. Je však podle něj viditelné, že AI dokáže v určitých oblastech násobně zvýšit rychlost práce.
Podobně se vyjadřují i další společnosti. „Dopady AI sledujeme především přes praktické ukazatele – úsporu času, rychlost zpracování úkolů, snížení nákladů nebo efektivitu marketingových a logistických procesů. Formální KPI (klíčové ukazatele výkonnosti, pozn. red.) se postupně nastavují zejména v oblastech automatizace, marketingu a skladové efektivity,“ uvádí Adam Rožánek, spolumajitel a ředitel e-shopu Trenýrkárna.cz. Největší přínos vidí v časové úspoře a optimalizaci nákladů.
Malý dopad na tržby
Právě na vnitřním fungování firem je ostatně podle průzkumu Deloitte vliv AI nejvíce patrný. Celkem 85 procent společností uvádí příznivý dopad na efektivitu a produktivitu, 64 procent oceňuje zlepšení rozhodování a práci s daty a více než polovina vnímá pozitivní dopad umělé inteligence na podporu inovací a vývoje produktů.
Dopad na růst tržeb ale potvrzuje jen osmnáct procent firem, okolo pětiny z nich vidí přínosy pro vztahy se zákazníky. „AI je zatím vnímána spíš jako nástroj pro zlepšení výkonu firmy zevnitř než jako hlavní motor růstu,“ komentuje Slavík. Podobně ostatně dopadl loňský průzkum poradenského kolosu McKinsey, z něhož vyplynulo, že více než osmdesát procent oslovených firem nevidí významný dopad využívání AI na svou ziskovost.
















