Hlavní obsah

Wall Street zadržuje dech. Nvidia ukáže výsledky, které mohou pohnout trhem

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Investoři zadržují dech. Nvidia, miláček Wall Street a motor AI revoluce, ve středu večer po uzavření burz odkryje svá čísla – a může tím pohnout celým trhem. Očekávání jsou přitom velká.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Společnost Nvidia, aktuálně druhá nejhodnotnější firma světa hned za Microsoftem, ve středu po uzavření amerických trhů oznámí své hospodářské výsledky za první fiskální čtvrtletí roku 2025 a očekávání jsou tradičně obrovská.

Jde o posledního technologického giganta z takzvané Velké sedmičky, který ještě nezveřejnil výsledky, a investoři doslova hltají každou zmínku o číslech, výhledu a dalším směřování firmy.

Na pozadí mimořádně silného růstu v oblasti umělé inteligence (AI) se Nvidia stala nejen symbolem AI revoluce, ale i klíčovým hybatelem celého akciového trhu. Po oznámení výsledků se proto očekává názorový střet dvou táborů investorů.

Jedni – často označovaní jako „medvědi“ – varují, že cena akcií už je příliš vysoko a jakékoli zklamání může vést k prudkému propadu. Druzí, takzvaní „býci“, naopak věří, že Nvidia znovu překoná očekávání a potvrdí svou vedoucí pozici v AI revoluci.

Data agentury Bloomberg hovoří o konsenzu analytiků, který předpokládá tržby ve výši 43,3 miliardy dolarů a zisk na akcii 0,73 dolaru. Pro srovnání, ve stejném období loňského roku Nvidia vykázala zisk na akcii 0,61 dolaru a tržby ve výši 26 miliard.

Výsledky by tak potvrdily mimořádné tempo růstu, přestože už nedosahuje extrémních meziročních násobků z předešlých kvartálů.

Velká očekávání

Očekávání trhu jsou přitom napjatá. „Díky rostoucím investicím do AI a širší aplikaci modelů očekávám další silný kvartál i optimistický výhled na druhé fiskální čtvrtletí. Nvidia ale musí potvrdit, proč je nejoblíbenější akcií světa,“ říká Jakub Rochlitz, investiční analytik společnosti eToro pro Českou republiku.

Zároveň upozorňuje, že ani dobrá čísla nemusejí automaticky znamenat růst akcií.

Zvláštní pozornost bude upřena na segment datových center, tahouna byznysu Nvidie, kde analytici očekávají meziroční růst tržeb o 74 procent na 39,2 miliardy dolarů. Herní divize by podle odhadů měla přinést 2,8 miliardy, což představuje relativně stabilní výkon. Významný je také očekávaný nárůst tržeb z Číny – až o 150 procent, přestože firmu zde brzdí americká exportní omezení.

S tržní kapitalizací přes 3,3 bilionu dolarů je Nvidia nejen na špici nejhodnotnějších firem světa, ale také klíčovým hybatelem akciových trhů. V technologickém indexu Nasdaq 100 její váha tvoří zhruba osm procent, v širším S&P 500 pak šest.

To znamená, že jakýkoli výrazný pohyb akcií Nvidie – ať už směrem nahoru, nebo dolů – má automaticky vliv na celý vývoj těchto indexů. A s nimi i na hodnotu fondů, penzijních spoření a investičních strategií, které jsou na tyto indexy navázané. Nvidia je tak doslova nervovým zakončením celého trhu – a právě proto Wall Street její výsledky sleduje s takovou pozorností.

Optimismus investorů potvrzuje i technologický analytik Dan Ives ze společnosti Wedbush. „Na obzoru vidíme tržní hodnotu pět bilionů dolarů pro kmotra AI, Jensena Huanga, a společnost Nvidia,“ uvedl pro Yahoo Finance.

Přezdívka „kmotr AI“ odkazuje na klíčovou roli generálního ředitele Nvidie nejen ve firmě samotné, ale v celé současné éře umělé inteligence.

Otazníky a rizika pod povrchem

I přes rekordní růst a výsadní pozici na poli AI se objevují i pochybnosti, zda trh už všechen růst nezapočítal do aktuálních čísel. Akcie Nvidie se nyní obchodují za 31násobek očekávaného zisku a za poslední tři roky vzrostly o více než 600 procent.

„Jak moc je již dominantní postavení společnosti Nvidia v oblasti umělé inteligence oceněno – a skrývá se pod povrchem ještě nějaké překvapení?“ ptají se někteří profesionálové z oboru.

Akcie firmy letos zažívají turbulentní vývoj. Po propadu o 20 procent během prvního čtvrtletí se na přelomu března a dubna dostaly pod hranici 100 dolarů za akcii. V dubnu a květnu však přišlo prudké zotavení, které kurz vrátilo zpět ke 130 dolarům. Kolísání odráží jak obrovská očekávání, tak nervozitu trhu ohledně exportních omezení a celní politiky USA.

Co si o Nvidii myslí analytici

Analytici zůstávají i přes volatilitu a vysoké ocenění převážně optimističtí. Podle údajů Yahoo Finance má přibližně 87 procent z nich doporučení „Buy“, tedy „koupit“ – což znamená, že očekávají další růst ceny akcie.

Průměrná cílová cena se aktuálně pohybuje kolem 162 dolarů za akcii, což představuje potenciál růstu o zhruba 20 procent oproti současným tržním cenám.

Foto: TradingView, Seznam Zprávy

Analytici Nvidii věří. Průměrná cílová cena se pro příštích 12 měsíců nachází přibližně o 20 procent nad současnou cenou.

Jedním z hlavních rizik zůstává čínský trh. Americká vývozní omezení snížila podíl Nvidie zhruba na polovinu. Firma přišla o plánované obchody v miliardových objemech a musí hledat cesty, jak se na čínský trh znovu dostat.

Otázka exportu

Generální ředitel Jensen Huang v této souvislosti ostře kritizoval americkou politiku a oznámil vývoj nových typů AI čipů, které by lépe odpovídaly novým regulačním podmínkám. Cílem je získat zpět část ztraceného podílu, který aktuálně přebírá domácí konkurent Huawei.

Podle Rochlitze ale čelí Nvidia výzvám i z jiných směrů. „Objevily se nízkonákladové AI modely z Číny, hrozí Trumpova cla a nový zákaz exportu čipů do Číny by mohl firmu stát až 5,5 miliardy dolarů. Zároveň ale přicházejí zprávy, že Nvidia vyvíjí nový čip speciálně pro čínský trh, což by mohlo dopady zmírnit,“ dodává.

Na druhé straně Nvidia aktivně expanduje na nové trhy. Nově oznámená partnerství se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty znamenají dodávky stovek tisíc pokročilých AI čipů a výrazné posílení přítomnosti firmy v regionu Blízkého východu. Tento krok je vnímán jako strategické vyvážení ztrát na východě a důkaz, že Nvidia má ambici zůstat globálním lídrem i v geopoliticky složitém prostředí.

Sázky na pokles i růst

Zajímavý protihlas zazněl i od známého investora Michaela Burryho, zakladatele fondu Scion Asset Management, který se proslavil přesnou předpovědí hypoteční krize v roce 2008. Podle nedávného hlášení americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) nakoupil Burry prodejní opce na akcie Nvidie – sází tedy na jejich pokles.

Podle něj se současný růst blíží vyčerpání. Nutno dodat, že Burryho sázky sice často přitahují pozornost médií, ale ne vždy se ukážou jako úspěšné.

Na opačné straně spektra stojí Cathie Woodová, zakladatelka a šéfka fondu ARK Invest, známá svou vírou v dlouhodobý technologický růst. Před zveřejněním výsledků přikoupily její fondy dohromady přes 34 000 akcií Nvidie v celkové hodnotě 4,7 milionu dolarů.

Větší nejistotu než geopolitika ale podle Rochlitze přináší otázka budoucí poptávky.

„Debata po vstupu DeepSeek otevřela téma návratnosti investic do AI infrastruktury. Mohou efektivnější AI modely ochromit poptávku po výkonných čipech? Prozatím ne. Nedostatečné investice jsou teď větším rizikem než ty nadbytečné – zejména pro technologické giganty, kteří sedí na hotovostních rezervách.“

Rochlitz ale připomíná, že Wall Street od března snížil svá očekávání. „Přestože se uchytil narativ o zpomalující poptávce, velké technologické firmy tento trend zatím nepotvrdily.“ Meta, Alphabet i Microsoft naopak oznámily navýšení AI rozpočtů a výrobci čipových technologií, jako TSMC, ASML nebo SK Hynix, označují AI za klíčový motor růstu letošního roku.

Nové čipy generace Blackwell už jsou v plné produkci. S jejich postupným zaváděním by měla růst i výnosnost, zejména po počátečních nákladech spojených s jejich uvedením na trh. Klíčové bude, co Nvidia řekne k vývoji marží a dopadům cel ve druhé polovině letošního roku.

Doporučované