Článek
Česká koruna pokračuje v posilování a dostává se na nejvyšší hodnoty za poslední roky. Na trhu se aktuálně obchoduje kolem 24,5 Kč za euro a 20,9 Kč za dolar. Vůči euru tak dosahuje nejpevnější pozice od loňského června a vůči dolaru drží úrovně, které jsme naposledy viděli v červnu 2021. Pod hranici 21 korun za dolar se přitom dostala poprvé po více než čtyřech letech.
Vývoj kurzu k americké měně je v posledních měsících zvlášť výrazný. Ještě v polovině ledna, před návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, se dolar prodával za více než 24,50 Kč/USD. Od té doby česká měna postupně sílila, na začátku července poprvé po čtyřech letech prolomila hranici 21 korun a po krátkém oslabení znovu nabírá na síle.
„Koruně se líbí vidina uzavření obchodní dohody mezi EU a USA,“ uvádějí analytici ČSOB Finanční trhy. Podle nich je však uzavření dohody stále nejisté, což může další růst koruny dočasně brzdit.
„Pokud by se v průběhu příštího týdne obchodní příměří stalo realitou, může to v kombinaci s dobrými výsledky českého HDP koruně nalít další krev do žil. Další technickou zastávkou by pak byly úrovně v okolí 24,35 EUR/CZK,“ dodávají.
Levnější výměna
Pro srovnání – v lednu letošního roku se euro pohybovalo kolem 25,3 koruny a dolar přes 22 korun. Tento rozdíl je znatelný zejména při směně větších částek. Výměna 1000 eur je dnes zhruba o 790 korun levnější než v polovině ledna. Podobně zlevnil i dolar – ještě před rokem stál přes 23 korun, nyní je pod 21 korunami.
Podle Martina Krona, analytika Raiffeisenbank, koruna momentálně překonává očekávání trhu.
„Koruna se drží na silnějších úrovních, než jsme předpokládali. Trhy se do značné míry naučily ignorovat Trumpova prohlášení v otázce cel, nicméně riziko zůstává. Pokud by se naplnilo, koruna by mohla oslabit k námi predikované úrovni 24,90 EUR/CZK. Pokud se opět ukáže, že Trump couvne, nevylučujeme posílení na silnější úrovně,“ upozorňuje Kron.

Pod hranici 21 korun za dolar se koruna dostala poprvé po více než čtyřech letech. Graf ukazuje vývoj za poslední rok.
Silná koruna tak přináší konkrétní výhody, zejména pro cestovatele. Letní dovolené v eurozóně a ve Spojených státech vyjdou levněji, a to nejen při směně hotovosti, ale i při platbách kartou nebo při online nákupech v zahraničních e-shopech.
Zajímavý pohled na kurz koruny nabízí také index Big Mac, který srovnává kupní sílu měn prostřednictvím ceny slavného hamburgeru. Podle červencového vydání indexu je koruna vůči dolaru stále podhodnocená o 14,6 procenta. V USA stojí Big Mac 6,01 dolaru (189 korun), zatímco v Česku 109 korun.
Teoretický kurz by tak měl být kolem 18,14 Kč/USD. Index, který dvakrát ročně sestavuje deník The Economist, je sice spíše nadsázkou než oficiálním ekonomickým ukazatelem, ale přesto zábavně ukazuje rozdíly v kupní síle mezi státy. Dlouhodobě upozorňuje na extrémní podhodnocení japonského jenu o 46 procent, což souvisí s relativně uvolněnými měnovými podmínkami na japonském trhu.
Následkem velkého oslabení amerického dolaru vzrostl počet měn, které jsou vůči dolaru nadhodnoceny. V lednu jich bylo šest, nyní jich je o jednu více. Nejvíce nadhodnocený je stejně jako před rokem a na konci ledna švýcarský frank, o 49,6 procenta. Druhé je uruguayské peso, které je vůči dolaru nadhodnoceno o 29,6 procenta. Třetí je norská koruna, nadhodnocená o 22,1 procenta.