Článek
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zrychlil na 3,8 procenta z tempa 3,3 procenta v předchozím měsíci. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř tři roky.
Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Inflaci tlačí vzhůru výrazný nárůst cen pohonných hmot, který je důsledkem konfliktu na Blízkém východě. Ceny benzinu se v USA v dubnu meziročně zvýšily o 28,4 procenta.
Minulý týden podle údajů motoristické organizace AAA průměrná maloobchodní cena benzinu ve Spojených státech poprvé za téměř čtyři roky překročila 4,50 dolaru za galon (zhruba 25 Kč za litr).
Zpravodajský server CNN uvedl, že poprvé za tři roky již mzdy Američanů nerostou rychleji než inflace. Ekonomové přitom očekávali, že ceny vzrostou o 0,6 % oproti březnu a že roční míra inflace stoupne na 3,7 %.
Šok v cenách energií způsobený válkou USA a Izraele s Íránem ještě více prohlubuje dlouhodobé obavy Američanů, kteří jsou již roky zatíženi rychle rostoucími cenami, píše CNN.
Přinejmenším v posledních letech však růst mezd Američanů předstihoval tempo inflace. To se minulý měsíc změnilo: meziroční růst průměrné hodinové mzdy očištěný o inflaci se poprvé od dubna 2023 dostal do záporných čísel.
K tomu dochází v době, kdy se Američané musí potýkat také s cenovým šokem v oblasti energií, který se šíří ekonomikou a způsobuje, že některé z nejčastěji nakupovaných položek jsou ještě dražší.
Například ceny čerstvého ovoce a zeleniny, které se často přepravují v chlazených nákladních vozech s dieselovým pohonem, vzrostly o 2,3 %, což je nejvyšší měsíční nárůst v této kategorii za více než 16 let.
Futures na akcie mírně snížily ztráty, ale v úterý ráno zůstaly v červených číslech: futures na Dow Jones klesly o 18 bodů. Futures na S&P 500 klesly o 0,3 % a futures na Nasdaq 100 o 0,75 %. Výnosy státních dluhopisů kolísaly, ale zůstávají mírně vyšší. Výnos 10letých dluhopisů se obchodoval na úrovni 4,43 %, což představuje nárůst o dva bazické body.
Růst inflace představuje politické riziko pro amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho Republikánskou stranu, která se bude v listopadových volbách snažit udržet většinu v americkém Kongresu. K Trumpově výhře v prezidentských volbách v roce 2024 velkou měrou přispěl jeho slib, že sníží inflaci.








