Hlavní obsah

Titul, o který nikdo nestojí. Zdražování v Praze je ve světové Top 10

Praha patří k městům, kde život meziročně podražil nejvíc. Na opačném pólu je třeba italská metropole Řím.Video: Jan Marek

 

Reklama

1. 12. 2021 10:59

Žebříčku nejdražších měst dominuje izraelský Tel Aviv, Praha se v žebříčku posunula o osm míst na 79. místo, což představuje jeden z největších skoků letošního žebříčku.

Článek

Nejdražším městem na světě je izraelská pobřežní metropole Tel Aviv, jež vystřídala trojici Paříž, Hongkong a Curych, které se o první příčku dělily loni.

Francouzské hlavní město je nově druhé spolu se Singapurem. Vyplývá to z průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), jenž srovnává ceny 200 výrobků a služeb ve 173 městech po celém světě. Praha postoupila o osm příček nahoru na 79. místo.

Z evropských měst se do první desítky dostal ještě čtvrtý Curych, sedmá Ženeva a osmá Kodaň. Nejlevnější náklady na život má podle EIU syrské hlavní město Damašek, jen o něco dráž se žije v libyjském Tripolisu a v hlavním městě Uzbekistánu, Taškentu.

Tel Aviv obsadil v tabulce první místo částečně kvůli posílení národní měny šekelu vůči dolaru a také kvůli zvýšení cen za dopravu a potraviny. Bylo to druhé nejdražší město v oblasti cen alkoholu a dopravy, páté v oblasti osobní péče a šesté v oblasti rekreace.

Praha se dostala mezi deset měst, která se v tabulce ve srovnání s minulým rokem posunula nejvíce nahoru. Naopak nejprudší pád – meziročně o 16 příček na 48. pozici – má za sebou díky levnějším cenám potravin a oděvů Řím.

Ke zvýšení životních nákladů mnoha obyvatel měst přispěly problémy s dodavatelskými řetězci a opatření týkající se koronaviru, která omezovala výrobu a obchod, vyplývá z indexu. V důsledku prudkého nárůstu cen ropy se výrazně zvýšily náklady na dopravu. Ceny zboží a služeb v průměru meziročně stouply o 3,5 procenta, což byla nejvyšší míra inflace za posledních pět let, uvádí EIU.

Reklama

Související témata:

Doporučované