Hlavní obsah

Trump našel nový klacek na šéfa Fedu. Vyčítá mu včelí úly

Foto: Getty Images

Americký prezident Donald Trump (vlevo) a předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell.

Nejnovější útoky prezidenta Donalda Trumpa na šéfa americké centrální banky Jeroma Powella tentokrát nesouvisí s úrokovými sazbami, ale míří na rozpočet rozsáhlé rekonstrukce sídla Fedu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Americký prezident Donald Trump opět zesílil tlak na předsedu americké centrální banky Jeroma Powella. Tentokrát míří jeho kritika na rostoucí náklady probíhající rekonstrukce téměř stoletého sídla Federálního rezervního systému (Fed) ve Washingtonu, která podle Bílého domu překročila původní rozpočet o 600 milionů dolarů.

Trumpova administrativa považuje projekt za příklad „plýtvání penězi daňových poplatníků“ a varuje, že pokud Powell neobjasní, proč stavba tak zdražila, hrozí mu pokus o odvolání kvůli závažnému pochybení.

Kontroverze se točí kolem rozsáhlé renovace historické budovy Fedu, která měla podle původního plánu stát 1,9 miliardy dolarů. Podle rozpočtových dokumentů Fedu, na které upozornila agentura Bloomberg, letos odhadované náklady na rekonstrukci vzrostly na 2,5 miliardy dolarů. Fed ve svém rozpočtu pro rok 2025 uvádí, že stavební náklady dál rostou, především kvůli vyšším cenám za mechanické, elektrické a instalatérské práce, kde se projevuje silná konkurence mezi dodavateli.

Bílý dům, konkrétně šéf rozpočtového úřadu Russ Vought, tvrdí, že projekt obsahuje nadbytečné prvky, jako jsou střešní zahrady, speciální VIP prostory či dokonce včelín. Tyto prvky se staly terčem Trumpových posměšných výpadů, když přirovnal sídlo Fedu k „americkému Versailles“.

„Není tu žádná VIP jídelna. Není tu žádný nový mramor. Nejsou tu žádné speciální výtahy. Nejsou tu žádné nové vodní prvky. Nejsou tu žádné včelí úly a nejsou tu žádné střešní terasy,“ odmítl obvinění Powell minulý měsíc při slyšení v Senátu.

Banka zároveň zdůrazňuje, že rekonstrukce je nezbytná kvůli stáří budov a přítomnosti nebezpečných materiálů včetně azbestu. Podle Fedu navíc sloučení prostor sníží provozní náklady v budoucnu.

Vyšetřování jako cesta k odvolání

Podle serveru Politico se nejnovější kritika, zejména obvinění, že Powell údajně uvedl Kongres v omyl ohledně rozsahu a prvků rekonstrukce, stále více jeví jako možná cesta, jak by Bílý dům mohl Trumpovi připravit podklad k jeho odvolání.

„Zdá se, že se snaží vybudovat silné argumenty pro špatné hospodaření a porušení určitých federálních pravidel,“ uvedla Karen Petrouová, řídící partnerka společnosti Federal Financial Analytics. „Všechna obvinění týkající se měnové politiky jsou v tomto ohledu irelevantní. Jde o přímočarý administrativní krok,“ dodala.

Foto: Bloomberg

Rekonstrukce budovy Federálního rezervního systému ve Washingtonu. Fotka je z 25. června.

Podobně varuje i Rebecca Pattersonová z amerického think-tanku Council on Foreign Relations.

„Pokud by prezident Trump skutečně Powella odvolal a myslel si, že má kvůli rekonstrukci dostatek důkazů, byla by to obrovská věc. Bylo by to bezprecedentní a vedlo by to investory k ještě větším pochybnostem o nezávislosti jedné z nejdůležitějších institucí na světě,“ uvedla.

Ostřejší rétorika a osobní útoky

Napětí mezi Bílým domem a Fedem v poslední době vygradovalo. Trump v úterý na zasedání vlády prohlásil, že pokud Powell klamal Kongres ohledně rozsahu a ceny renovací, „pak by měl okamžitě odstoupit“. Dodal také, že Spojené státy potřebují někoho, „kdo sníží úrokové sazby“.

„Prezident je hluboce znepokojen vaším vedením Federálního rezervního systému,“ napsal ve čtvrtek Vought v dopise Powellovi. „Namísto toho, abyste se snažil dát finanční záležitosti Fedu do pořádku, pokračujete v okázalé přestavbě svého washingtonského sídla.“

Trump sice v pátek podle finančního serveru Barron’s připustil, že momentálně Powella odvolat neplánuje. Přesto Barron’s varuje, že prezidentova administrativa hledá způsoby, jak na centrální banku vyvinout větší tlak. „Pokud jde o nervozitu investorů, nejnebezpečnějším dopisem, který může Trump napsat, je ten, ve kterém oznámí rozchod s Powellem,“ komentoval situaci server.

Trumpovy útoky však nejsou jen věc posledních týdnů, ale měsíců. Prezident Powella opakovaně urážel, označoval ho za „tupce“ či „hloupého člověka“ a kritizoval ho za to, že odmítá rychle snižovat klíčové úrokové sazby. Powell však opakovaně zdůraznil nezávislost Fedu na přímé kontrole prezidenta.

Stínový guvernér jako nový nástroj

Za Trumpovým tlakem nestojí jen stavební náklady. V pozadí se rýsuje také nová strategie Bílého domu – koncept takzvaného „stínového guvernéra“ Fedu. Podle serveru Politico prezident zvažuje, že neoficiálně jmenuje ekonoma, který by veřejně vystupoval a prezentoval jeho pohled na měnovou politiku.

Tento „stínový guvernér“ by sice neměl žádnou formální pravomoc, ale mohl by na Fed vyvíjet další tlak. Mezi jmény, která se v této souvislosti nejčastěji zmiňují, patří Kevin Hassett, současný šéf Národní ekonomické rady, bývalý guvernér Fedu Kevin Warsh nebo exprezident Světové banky David Malpass.

Podle amerických zákonů může prezident odvolat předsedu Fedu jen pro závažný důvod – tedy například kvůli trestné činnosti, hrubé nedbalosti nebo porušení zákona. Pouhá nespokojenost s měnovou politikou nestačí. Nejvyšší soud letos v květnu navíc potvrdil, že nezávislost Fedu je ústavně chráněna, což výrazně omezuje Trumpovy možnosti.

Investoři se obávají, že politický tlak by mohl narušit stabilitu měnové politiky, která je klíčová právě v době, kdy Fed stále bojuje s návratem inflace k cílovým dvěma procentům. Analytici varují, že pokud by se Trump skutečně pokusil Powella odvolat bez jasných důkazů pochybení, tak by to mohlo vyvolat nejen ústavní krizi, ale také vážně poškodit důvěru v americkou ekonomiku.

Zatím však platí, že Powell zůstává pevně v čele Fedu. Jeho budoucnost ale visí na tenkém politickém vlásku – mezi rostoucím tlakem Bílého domu a snahou zachovat nezávislost jedné z nejmocnějších institucí světové ekonomiky.

Doporučované