Hlavní obsah

Bohemia Energy hrozí svléknutí donaha. Správce chce vidět do účetnictví

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Jiřího Písaříka kromě problémů Bohemia Energy dohání i spor s jeho bývalým obchodním partnerem Tomášem Bártou.

Reklama

1. 12. 2021 8:41

Nad společností Bohemia Energy se vznáší hrozba, že bude muset zpřístupnit účetnictví a další klíčové dokumenty insolvenčnímu správci. Požádal o to soud kvůli sporu majitelů Bohemia Energy s jejich bývalým obchodním partnerem.

Článek

Článek si také můžete pustit v audioverzi.

Ze sporu Jiřího a Hany Písaříkových s byznysmenem Tomášem Bártou o desetiprocentní podíl v jejich dodavateli energií Bohemia Energy se stal významný činitel v dění kolem této firmy. Ta v říjnu ukončila svou činnost a nechala téměř milion domácností v obtížné situaci.

Insolvenčním správcem Bárty je Jaroslav Brož. Patří mezi nejvýznamnější správce v Česku se zvláštním povolením řešit velké bankroty. Obává se, že hodnota Bohemia Energy rychle upadá. Městský soud v Praze proto žádá, aby společnosti nařídil poskytnutí podrobných informací o stavu Bohemia Energy.

Tomáš Bárta je bývalým obchodním partnerem Bohemia Energy. Společnosti pomohl získat významnou část odběratelů. Tvrdí, že na základě vzájemných dohod měl poté získat v Bohemia Energy podíl.

Firma ale Bártovy nároky neuznává. Obě strany kvůli tomu vedou řadu soudních sporů. Sporný desetiprocentní podíl v Bohemia Energy je kvůli nim už od roku 2018 zablokovaný předběžným soudním opatřením. Bártův insolvenční správce Brož se opírá o paragraf insolvenčního zákona, podle něhož je každá osoba disponující relevantními informacemi povinna poskytnout insolvenčnímu správci součinnost.

„Společnost BEE (Bohemia Energy entity – pozn. red.) v rozporu s touto povinností součinnost setrvale odpírá, informace systematicky zatajuje, zatímco veřejně dostupné informace neodpovídají ekonomické realitě,“ uvedl správce v dokumentu zveřejněném v insolvenčním rejstříku.

Úpadek?

Brož zároveň obvinil Bohemia Energy, že náhlým ukončením činnosti znehodnocuje majetkovou podstatu a zamlžuje stav firmy. „V důsledku vyjádření statutárů navíc nelze vyloučit ani stav, že se BEE může nacházet fakticky v úpadkovém stavu,“ dodal insolvenční správce.

Bohemia Energy od začátku tvrdí, že v insolvenci není a všechny své závazky uhradí. Když se ale redakce SZ Byznys na tiskové konferenci Jiřího Písaříka na začátku listopadu snažila zjistit, jaké jsou celkové závazky firmy a kolik peněz má k dispozici, tak se dočkala jen neurčité odpovědi.

Podle interních propočtů vychází, že Bohemia Energy bude schopná dostát závazkům.
Miroslav Deneš, mediální zástupce Bohemia Energy

„Podle interních propočtů vychází, že Bohemia Energy bude schopná dostát závazkům,“ odpověděl tehdy mediální zástupce firmy Miroslav Deneš.

Boj paragrafů

Insolvenční správce Brož se chce pomocí soudního nařízení dobrat k celé řadě klíčových dokumentů a informací o stavu Bohemia Energy. Od účetnictví přes zápůjčky a úvěry až po údaje o dividendách a odměnách.

Nárok na desetiprocentní podíl v Bohemia Energy tvořil nejdůležitější část majetkové podstaty Tomáše Bárty a jeho zkrachovalé skupiny EMTC. Hlavní pohledávky vůči Bártovi drží vymahač dluhů Petr Bujnoch.

Bohemia Energy oznámila ukončení činnosti v říjnu. Insolvenční správce Brož nechal krátce poté soudně zastavit převod části nemovitostí Písaříkových na jiné jejich firmy. S dalším návrhem na předběžné opatření v podobě zablokování 800 milionů korun Bohemia Energy ve prospěch Bárty už ale Brož nepochodil. Firma uvedla, že to byly peníze určené na vrácení přeplatků zákazníkům.

„Po dvou neúspěšných pokusech Brože o zablokování stovek milionů korun Bohemia Energy určených na přeplatky klientů vnímáme tento návrh jako další účelové poškozování Bohemia Energy v zájmu lichváře Petra Bujnocha,“ reagovala na aktuální kroky insolvenčního správce mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Návrh správce považujeme za zcela neoprávněný. Z opakovaných výpadů Brože proti Bohemia Energy je patrné, že hájí zájmy lichváře Petra Bujnocha.
Hana Novotná, mluvčí Bohemia Energy

Brožův postup je podle zástupkyně Bohemia Energy v rozporu s právem i s povinnostmi stanovenými společenskou smlouvou firmy. „Návrh správce proto považujeme za zcela neoprávněný. Z opakovaných výpadů Brože proti Bohemia Energy je patrné, že hájí zájmy lichváře Petra Bujnocha, který nezákonně ovládl a unesl insolvenční řízení Tomáše Bárty a jeho zkrachovalé skupiny EMTC,“ dodala Novotná.

Insolvenční správce Brož tvrzení odmítl. „Reakce Bohemia Energy potvrzuje, že tato firma se za každou cenu snaží odvrátit pozornost od vlastních problémů či problémů svých ‚statutárů‘. Insolvenční správce chrání zájmy majetkových podstat, které reprezentuje, nikoliv zájmy skupiny Bohemia Energy či manželů Písaříkových,“ řekl. Rozhodující slovo podle správce budou mít soudy.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované