Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Do tuzemského kryptoměnového projektu nazvaného NED token vložila v posledních letech své peníze řada lidí. Aktuálně však není jasné, jak a zda vůbec bude projekt pokračovat. Hodnota tokenu se zhroutila a téměř nikdo s ním neobchoduje. Provozovatel projektu, firma NED New Era Development z Velké Británie byla zrušena a lidé, kteří do projektu investovali, mají logicky obavy ze ztráty peněz.
„V posledním půl roce jsem firmu několikrát žádal o odpovědi na mé otázky, ale marně. I když se společnost NED tváří, že funguje, vložené prostředky je nemožné dostat zpět,“ sdělil redakci SZ Byznys jeden z investorů do tokenu Jaroslav Souček. S podobnou zkušeností se na redakci obrátili také další držitelé tokenů NED.
Co je to token?
- Tokeny představují digitální obdobu dluhopisů. Vydavatelé tokenů slibují, že se s lidmi v budoucnu rozdělí například o výnosy a zisky z podnikání, které z tokenů financují. Držitelé tokenů nemají právo hlasovat na rozdíl od držitelů akcií na valné hromadě.
- Tokeny však na rozdíl od klasických dluhopisů nepodléhají žádnému dohledu či regulaci. Jsou to proto vysoce rizikové investice. Již dříve před riziky takovýchto investic varovaly Česká národní banka, Ministerstvo financí i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
- V Česku tokeny propagovala hlavně společnost Xixoio. Chtěla vytvořit digitální platformu, kam by si firmy chodily pro kapitál získávaný právě prodejem tokenů. Případ však skončil vyšetřováním ze strany NCOZ a obviněním představitelů Xixoia z podvodu. Ti však jakoukoliv vinu odmítají a tvrdí, že policie jen nepochopila obchodní model firmy.
- Financování prostřednictvím tokenů zvolila rovněž společnost Platon Life. Také představitele této firmy obvinila NCOZ kvůli podezření z podvodu. Zástupci Platon Life jakékoliv provinění odmítají.
- Tokeny pro financování svého byznysu se zemědělskou půdou využívá rovněž skupina Verdant APF. Redakce SZ Byznys popsala finanční problémy tohoto holdingu, jeho neprůhlednou firemní strukturu stejně jako nejasné pozadí peněženek Mitilena, které klienti Verdant APF využívají pro uložení tokenů.
Za kryptoměnovým projektem je podnikatel Lukáš Mašlaň z Orlové. Mašlaň za sebou nechal již tři jiné firmy se zklamanými investory. Konkrétně šlo o společnosti Cavalier Money Management, Ibilionaire a Money Cool. V případě poslední jmenované firmy je již Mašlaň stíhaný.
Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že těmto firmám svěřily stovky lidí celkem 191 milionů s vidinou vysokého zhodnocení korun. Dění ve společnostech i samotného Mašlaně už také vyšetřuje policie. Nyní se kriminalisté začali na podnět rozzlobených klientů věnovat i NED tokenům.
„Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podvod. V současné chvíli evidujeme několik poškozených. Do současné chvíle nebyla obviněna žádná konkrétní osoba a případem se nadále zabýváme,“ sdělila na dotaz SZ Byznys mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Eva Kropáčová.
NED token je od ledna 2024 na burze nazvané P2B (peer to business). Na začátku obchodování byla hodnota tokenu 1,2 dolaru. Nyní je podle informací na webu burzy hodnota NED tokenu téměř na nule a skoro nikdo s ním neobchoduje.
Redakce SZ Byznys zkoušela oslovit přímo podnikatele Mašlaně a zjistit, co se okolo NED tokenu děje. Telefon Mašlaně je vypnutý, na e-maily neodpovídá. Nereagoval ani nikdo jiný z firmy.
Naposledy Mašlaň se SZ Byznys komunikoval loni v červnu. Tehdy redakce oslovila podnikatele kvůli jeho zapojení do spekulativních obchodů s nemovitostními podíly. Při této příležitosti dostal Mašlaň také otázky ohledně NED tokenu a problematického osudu jeho firem přijímajících investice.
„Jedná se o střednědobý projekt, což napovídá, že pozitivní finanční výsledky nelze reálně očekávat hned po oficiálním spuštění, jak si někteří ‚klienti‘ mysleli. Na NED projektu se i nadále usilovně pracuje a rozvíjí se, aby více jak tříletá práce a značné množství investovaných finančních prostředků nepřišla vniveč,“ uvedl tehdy Mašlaň.
Úpadek dalších firem, v nichž Mašlaň působil, svedl podnikatel mimo jiné na konec společností Growing Way a WCA International. Tedy firem, jejichž představitele obvinila Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli podezření z podvodu. Právě do těchto společností směřovaly rovněž peníze z firem Lukáše Mašlaně.
„Správcovské společnosti WCA International a Growing Way zkrachovaly, což výrazně finančně zasáhlo naše firmy a zapříčinilo nedostatek krátkodobých likvidních finančních zdrojů. I přes maximální úsilí jsme nedokázali zlikvidnit dlouhodobé investice, čímž se společnosti dostaly do platební neschopnosti a musely být vyhlášeny úpadky,“ dodal v loňském vyjádření Mašlaň.
„Správa a investování finančních prostředků je více či méně riziková oblast, u které nelze s jistotou předvídat budoucí zisky či ztráty a nelze posuzovat správnost historických investičních rozhodnutí se současnou situací na trzích,“ odpověděl Mašlaň na otázku ohledně svého stíhání v případě firmy Money Cool, v níž byl jednatelem.