Hlavní obsah

Další dodavatel energií padl. Šokové zvýšení cen čeká pět tisíc klientů

Foto: Shutterstock.com/Alex Yeung

Společnost Františkovy energie neustála bouři na energetických burzách.

Reklama

27. 12. 2021 9:54

Pád menších dodavatelů energií pokračuje. Zhruba pět tisíc odběratelů, kterým energie zajišťovala společnost Františkovy energie, spadlo do režimu dodavatele poslední instance. Účty za elektřinu a plyn jim vyskočí o tisíce.

Článek

V režimu dodavatele poslední instance (DPI) skončí dalších téměř 5000 odběratelů, dodavatel energií Františkovy energie ukončil činnost, vyplývá z informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Podle jeho dat dodává firma elektřinu 2635 zákazníkům a plyn 2350 zákazníkům, jde tak o téměř 5000 odběratelů.

O ukončení činnosti informuje na svém webu stručně i samotná firma. „Vážení zákazníci, je nám líto, ale jsme nuceni ukončit naší činnost,“ uvedly Františkovy energie na webu.

Společnost Františkovy energie je už několikátým dodavatelem energií, který od poloviny října oznámil ukončení činnosti.

Po Bohemia Energy, která dodávala energie asi 900 000 klientům, skončily také firmy Kolibřík energie s 28 000 klienty, A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy, Ray Energy, která dodávala zhruba 3000 klientů a Microenergy, která dodávala energie více než 760 zákazníkům. Patřil mezi ně například i Energetický regulační úřad. Činnost ukončila také společnost Energie pro Tebe, která dodávala plyn více než třem stovkám odběratelům a Český Energetický Dodavatel, který měl více než 7000 odběratelů.

Odběratelům zajistí dodávky plynu a elektřiny dodavatelé poslední instance, bez energií tedy nezůstanou. Energie jim dodá dominantní dodavatel v daném regionu.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě elektrické energie v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).

Energetický regulační úřad již dříve vyzval klienty, kteří do režimu dodavatele poslední instance spadnou, aby ho co nejrychleji opustili. Podle údajů operátora trhu totiž stále zůstávají v režimu DPI desítky tisíc zákazníků.

Problémovou skupinou jsou zejména lidé, kteří nereagují na výzvy a nereagují na telefonáty. ERÚ se nyní ve spolupráci se samotnými distributory či nevládními organizacemi snaží tyto klienty oslovit.

Nespekulujte, vyzývá ERÚ

„Běžně varujeme před podomními prodejci a všemi, kdo nabízejí energie u domovních dveří. Tentokrát ale za dveřmi skutečně může stát dodavatel poslední instance, distributor nebo zástupce vaší obce, který se vám snaží pomoci. Tyto zástupce vyslechněte,“ doporučoval předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Někteří spotřebitelé netuší, že se v režimu DPI ocitli. Jiní se v něm ale naopak snaží zůstat co nejdéle. Věří totiž tomu, že ceny na burzách půjdou dolů a energie znovu zlevní. Podle ERÚ jde o spekulaci, která může vyjít velmi draho.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované