Hlavní obsah

Úřady zasáhly vůči ruskému poslanci. Zmrazily jeho akcie v české firmě

Foto: ČTK

Budova ČKD Blansko Holding. Ilustrační foto.

Reklama

17. 5. 10:00

Akcie ruského poslance Trifonova v podniku ČKD Blansko jsou zmrazené. Rozhodl o tom Finanční analytický úřad z důvodu, že poslanec figuruje na sankčním seznamu Evropské unie.

Článek

Finanční analytický úřad předběžným opatřením zmrazil akcie ruského poslance Andreje Trifonova ve společnosti ČKD Blansko Holding. Informovala o tom v úterý Česká televize (ČT), podle níž poslanec figuruje na seznamu sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Ministerstvo financí na dotaz ČTK odpovědělo, že Finanční analytický úřad (FAÚ) zahájil se společností ČKD Blansko Holding úkony správního řízení. „Z důvodu probíhajícího správního řízení nemůžeme v tuto chvíli záležitost blíže komentovat,“ uvedl mluvčí Tomáš Weiss.

ČKD Blansko Holding podniká v hydroenergetice a strojírenském odvětví, dodává mimo jiné komponenty pro vodní elektrárny.

Podle ČT Trifonov společnost přímo nevlastní, jejím jediným akcionářem je ruská firma Ťažmaš. Krok Finančního analytického úřadu však ruského poslance s podnikem propojil. Trifonov dříve seděl v jeho dozorčí radě.

Seznam Zprávy v březnu uvedly, že se sice z vedení stáhl, ale podnik zůstal prostřednictvím Ťažmaše pod kontrolou jeho příbuzných.

Zmrazování ruského majetku je součástí sankcí vůči Rusku za to, že na konci února zahájilo invazi na Ukrajinu. Se zmrazeným majetkem jeho majitelé nemohou nakládat. ČT uvedla, že Trifonov se dostal na evropský sankční seznam poté, co se coby ruský poslanec připojil k výzvě, aby ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost separatistických území na východě Ukrajiny.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované