Hlavní obsah

Vláda schválila strop na energie pro velké firmy. Budou o něj muset žádat

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Zbyňek Stanjura, ministr financí (ODS).

Reklama

14. 12. 2022 13:48
aktualizováno • 14. 12. 2022 16:23

Ministři schválili zastropování cen energií pro další sektor ekonomiky, tentokrát pro velké firmy. Měl by pro ně platit v příštím roce stejný cenový strop jako pro ostatní odběratele.

Článek

Vláda ve středu schválila zastropování cen elektřiny a plynu i pro velké firmy. Ty budou v příštím roce platit stejné ceny, jaké už vláda dříve nastavila pro ostatní odběratele. Stejně jako v případě malých firem bude zastropování platit do 80 procent nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Vláda už na podzim stanovila cenové stropy energií, a to konkrétně na 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Maximální ceny vláda dříve schválila pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejné instituce, organizace a firmy bez obchodní povahy. Ve středu se tak opatření rozšířilo i na zbývající velké podniky. Celkově by podle vládních materiálů mělo zavedení cenových stropů pro všechny odběratele vyjít státní rozpočet na maximálně 170 miliard korun.

„Je to pomoc zejména pro občany, nikoliv pro majitele firem, abychom udrželi nízkou nezaměstnanost a lidé zvládali současnou složitou situaci,“ dodal Zbyněk Stanjura, ministr financí (ODS) ještě před jednáním vlády.

„Je to pomoc, která není úplně pro všechny, bude se o ni žádat,“ upřesnil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu (za STAN) zároveň dodal, že stát dříve k zastropování i pro velké podniky přistoupit nemohl, protože to neumožňovala evropská legislativa. Nově to ovšem umožňuje upravený dočasný krizový rámec, kterým Evropská komise povolila státům finančně podporovat průmysl a velké společnosti.

Podle ministra financí bude tuzemská míra pomoci stejná jako v jiných státech EU.

„Povedlo se nám dojednat maximální výši podpory pro jeden podnik nebo skupinu podniků, a ta je stejná ve všech členských státech EU. To znamená, že nemůže být konkurenční nevýhoda pro Česko, které je nejprůmyslovější zemí Unie,“ řekl před jednáním vlády Stanjura s tím, že stropy na energie se v zemích EU můžou lišit, ale jeden podnik získá stejnou maximální částku.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už v listopadu spustilo pro velké podniky dotační program, který měl firmám kompenzovat ztráty způsobené drahými energiemi. Stát pro něj vyčlenil 30 miliard korun.

Ministerstvo zároveň chce do konce ledna nařízení o maximálních cenách doplnit o stanovení nejvýše přípustného majetkového prospěchu, který může velká firma tímto opatřením získat. Zároveň počítá se čtvrtletním vyhodnocováním fungování cenových stropů pro velké podniky.

Jasno naopak zatím stále není v kompenzacích pro dodavatele elektřiny a plynu za zastropované ceny energií pro odběratele. „Nyní podobu kompenzací probírají mezirezortní pracovní skupiny, následně by jejich finální podobu měla podle současného harmonogramu do konce roku projednat vláda,“ uvedl v minulém týdnu David Hluštík z odboru komunikace MPO.

Reklama

Doporučované