Hlavní obsah

Komentář: Další nákupáky na obzoru. Obchodní centra lákají investory

Jiří Skotnica
Šéf oceňovací kanceláře firmy RSM CZ. Znalec v oboru oceňování nemovitostí.
Foto: Partners/Trigea

Ilustrační snímek.

Pražané, ale i lidé z jiných měst mohou očekávat, že se v jejich okolí začnou stavět další obchodní centra. Oblíbili si je totiž investoři, píše v komentáři expert na oceňování nemovitostí ve společnosti RSM Jiří Skotnica.

Článek

Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.

Po roce nejistot a vyčkávání se zdá, že český trh komerčních nemovitostí našel pevnější půdu pod nohama. Investiční aktivita v roce 2024 ožila především díky rozvolnění podmínek financování a rostoucí ochotě prodávajících přiblížit se očekáváním kupujících. Klíčovou roli v transakcích stále hrají čeští investoři, i když se na scéně začínají znovu objevovat i zahraniční hráči – například americká skupina Blackstone. Trendem roku ale dost možná nemusí být velké logistické parky. Čím dál větší pozornost si totiž získává lokální nákupák.

Český trh s komerčními nemovitostmi a kancelářemi si může oddychnout. Nejhorší období je za ním a probírá se postupně k životu. Velkou zásluhu na tom má především rozvolnění podmínek financování. Česká národní banka během roku 2024 postupně snižovala úrokové sazby, až v únoru 2025 dosáhla dvoutýdenní repo sazba 3,75 %. Tento krok vedl k poklesu průměrných úrokových sazeb hypotečních úvěrů, které se nyní pohybují kolem 5,13 %, přičemž u tříletých fixací mohou klesnout až k 4,59–4,99 %.

Jde stále především o vnitřní aktivitu, tedy české investice. Ochota prodávajících a očekávání kupujících se opět začínají potkávat, není tedy důvod se domnívat, že by se tento trend měl v roce 2025 nějak zásadně měnit. Přesto zde začínají vznikat zajímavé investiční příležitosti, dokonce v místech, kde by je oko laika nemuselo zpozorovat hned.

Pražské plochy rostou, výnosy taky

Co se týče kancelářských prostor v Praze, jde stále o velmi klidné vody, ve kterých spíše pozorujeme jednotlivé vlnky, přičemž větší projekty se očekávají až po roce 2027. Investoři i developeři nadále sledují tržní podmínky a vyčkávají na další vývoj, což zpomaluje tempo nových staveb.

Míra výnosnosti sice mírně roste, ale tento trend se týká spíše nemovitostí kategorie B, kde investoři reagují na měnící se poptávku úpravou cenových očekávání. Naopak u prémiových administrativních budov typu A žádné výrazné cenové korekce předpokládat nelze.

Přestože některé trhy v Evropě zažívají prudší pohyby, český kancelářský sektor zůstává stabilní a vyhýbá se dramatickým výkyvům. Na jedné straně se tento konzervativní přístup může jevit jako bezpečná strategie, která chrání investory před zbytečnými riziky, na druhé straně ale zpomaluje možný rozvoj nových kancelářských konceptů a flexibilních prostorů, po nichž je na některých trzích stále větší poptávka.

Jde však o stále dost příkrý kontrast s Polskem, které je v tomto ohledu evropským tygrem. Český trh vlivem vnitřních investic zůstává stále stabilní, ale ten polský jde tvrdě po růstu a český už dávno překonal. To je jev, který navíc sám sebe posiluje.

Skutečnost, že to ale v českých kancelářích žije více než kolem nich, je už fakt, na který jsme zvyklí.

Do popředí se tlačí nečekané příležitosti v maloobchodu

Retail by měl letos nadále hrát klíčovou roli, dokonce ještě posilovat. Očekává se, že tento segment by mohl tvořit až 40 % všech realizovaných transakcí. Důvodem je zejména rostoucí atraktivita obchodních center a retail parků, které investoři vnímají jako stabilní zdroje příjmů v období, kdy úrokové sazby dále klesají a tržní prostředí se postupně stabilizuje. Pozorný člověk si všimne, že retail parky rostou jako houby po dešti, a to dokonce v obcích, které bychom vyloženě za města nutně neoznačili.

Možná patříte k těm, kdo nemají velkou radost, když vidí další nákupní centrum vystavěné na okraji okresního města. Trend je ale takový a pro investory stále zůstává sázkou na jistotu. Podobných staveb proto v budoucnu uvidíme ještě více. A byť Česko naštěstí asi nečeká, že bychom v budoucnu přešli k americkému životnímu stylu obřích Wallmartů a dalších obchodů, které by tvořily kružnice podél měst, retailové parky si své místo v životě českých měst nachází. Jejich popularita neklesá mezi návštěvníky ani mezi investory. Celkově tedy můžeme v roce 2025 očekávat nejen nárůst počtu transakcí, ale také setrvání vysokého zájmu o retailový segment, který zůstává klíčovým tahounem trhu komerčních nemovitostí.

Český trh rozhodně nezažije žádné velké bouře, avšak právě mírná změna dosavadní nehybnosti by mohla přinést nové obchodní příležitosti, zejména v segmentech obchodních center a konverzí starších nemovitostí.

Očekávání tedy zůstává opatrně optimistické. Nečekejme boom, ale rozhodně ani další stagnaci. Retail zůstává oblíbenou sázkou na jistotu.

V rubrice Komentáře z byznysu přinášíme názorové texty zástupců firem i veřejných institucí k ekonomickým tématům.

Doporučované