Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Diskuze o tom, kdo přežije blížící se vlnu umělé inteligence, nabývá na intenzitě. Často se skloňuje, že manuálně zruční řemeslníci mají v tomto ohledu jistější budoucnost než někteří úředníci. A když se na to podíváme blíže, něco na tom tvrzení je.
Zatímco zautomatizovat administrativní úkoly s nízkou přidanou hodnotou, jako je přepisování dat či fakturace, se s nástupem AI stává stále snazší, nahradit zručné ruce a komplexní řešení problémů přímo u zákazníka je pro roboty zatím hudbou vzdálené budoucnosti. Ohroženy jsou tak zejména pozice v back office, různé fakturantky a obecně juniorní a méně kvalifikované administrativní síly. Podobně jako v 90. letech, kdy masivní nástup počítačů proměnil kanceláře, i tentokrát se trh práce promění. Místo pěti účetních bude možná stačit jeden, který bude dohlížet na AI systémy, ale lidské porozumění účetnictví zůstane klíčové.
AI může pomoci i řemeslníkům
Na druhou stranu, ani řemeslníci nemusí stát stranou technologického pokroku. AI jim může pomoci s administrativou, plánováním tras a zakázek, a dokonce i s optimalizací výroby. Tím si mohou uvolnit ruce na to, co skutečně umí – kvalitní řemeslnou práci. Jejich specializace, flexibilita a schopnost inovativně řešit problémy na místě jsou totiž vlastnosti, které AI zatím nedokáže plně nahradit. A lidský přístup, který je v mnoha řemeslných profesích nepostradatelný, rovněž zůstává mimo dosah algoritmů.
Specializace na unikátní činnosti, které jsou flexibilní a vyžadují inovativní způsob řešení problémů na místě s klientem. AI zatím ještě nedokáže nahradit komplexní a univerzální způsob lidského řešení problémů. Zároveň nenahradí lidský přístup, který pro řadu profesí zůstane nepostradatelný.
Dalším zajímavým faktorem bude i pozdější odchod do důchodu. V kontextu těchto změn na trhu práce je otázka, kdo bude v budoucnu vůbec schopen a ochoten tak dlouho pracovat. Pokud AI skutečně promění pracovní trh tak, jak se předpokládá, bude nutné přemýšlet o rekvalifikacích, o podpoře pro ty, jejichž profese zaniknou, a možná i o úpravě důchodového systému.
Revoluce, nebo evoluce?
Je tato AI revoluce skutečně revolucí, nebo spíše evolucí automatizace? To ukáže čas. I drobná inovace s sebou může přinést dalekosáhlé společenské změny. Jako příklad je možné uvést použití třmenů u sedla koní, které umožnilo efektivní využití těžké jízdy v boji, rozmach franské říše a následně feudalismu jako společenského systému, který v Evropě fungoval 1000 let.
Dnes je AI spíše evolucí, ale její prohlubující se nasazení nepochybně ovlivní způsob, jakým pracujeme. A to se nevyhnutelně dotkne i toho, kdy a za jakých podmínek půjdeme do důchodu. Místo pouhého prodlužování věku odchodu do důchodu bychom se měli zaměřit na to, jak zajistit, aby i v éře AI měl každý možnost důstojného živobytí a zaslouženého odpočinku.