Hlavní obsah

Dolar, akcie i dluhopisy padají. USA už nejsou v klubu nejlepších

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Investoři se obávají, že se vrací situace z dubna. Tehdy trhy zahýbaly kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď je to snížení ratingu USA, který zvýšil výnos amerických státních dluhopisů. Trhy i kurz dolaru naopak klesají.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Propad světových burz, oslabení amerického dolaru a naopak pokles cen amerických státních dluhopisů. To vše má na svědomí snížení ohodnocení schopnosti USA splácet své dluhy ze strany ratingové agentury Moody’s z nejvyššího hodnocení AAA. Agentura byla poslední ze tří největších ratingových agentur, která srazila nejvyšší ohodnocení bonity USA.

Investoři se tak opět začali obávat scénáře ze začátku dubna v duchu „Sell America“ neboli výprodeje amerických aktiv. Začátkem dubna spustil výprodej USA americký prezident Donald Trump zahájením světové celní války, když oznámil zvýšení cen na téměř dvě stovky zemí.

Ke kroku sáhla Moody’s poprvé od roku 1917 kvůli rostoucímu americkému zadlužení a neochotě Washingtonu řešit otázku rozpočtových schodků. K prvnímu snížení schopnosti USA splácet své dluhopisy přistoupila již v roce 2011 agentura Standard & Poor’s, kterou před dvěma lety následovala agentura Fitch.

Za dlouhou prodlevou – navzdory stále horšícímu se hospodaření USA – mohla stát obava z odplaty amerických úřadů, kterou zažila Standard & Poor’s, když vzápětí po snížení ratingu USA se stala terčem kvůli svému ohodnocování cenných papírů krytých hypotékami v letech před finanční krizí 2008.

„Moody’s se dostala do jedné linie s ostatními dvěma agenturami,“ říká Michal Stupavský, investiční stratég skupiny Conseq. Podle něj se hlavní ukazatele zadluženosti USA v posledních pěti letech výrazně zhoršily. „Podíl amerického vládního dluhu na hrubému domácím produktu (velikost americké ekonomiky, pozn. red.) na konci loňského roku činil 122 procent, zatímco před globální finanční krizí tento poměr činil ‚pouze‘ 60 procent,“ srovnává Stupavský.

Zhoršují se však i další ukazatele, což vyvolává na Wall Street nervozitu, která se odráží zejména na amerických cenných papírech. „V USA převládají fiskální rizika, což investory bude zajímat,“ dodává portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Výnos u amerických třicetiletých státních dluhopisů se kvůli snížení ratingu přehoupl přes hranici pěti procent, kde byl naposledy na podzim 2023. Výnosy se pohybují opačně oproti cenám dluhopisů. Když výnos roste, tak naopak cena bondů klesá.

Rostou ovšem výnosy i u desetiletých dluhopisů USA, když jejich výše překročila hranici 4,5 procenta. „Tento výnos je klíčový globální dluhopisový benchmark,“ doplňuje Stupavský a pokračuje: „V příštích měsících může otestovat hranici pěti procent.“

Americké státní obligace jsou totiž považovány za bezrizikové. „Je to bezriziková tržní sazba, která je základní pro ocenění aktiv,“ líčí Pfeiler. Vyšší bezriziková sazba ovšem znamená, že investoři požadují vyšší zhodnocení u dluhopisů firem, akcií i realit, což tlačí cenu těchto aktiv dolů.

Krok Moody’s tak přispěl k poklesu cen akcií na asijských a evropských burzách, které však většinou ztrácely jen pár desetin procenta ze své hodnoty. Naopak po otevření amerických burz se hodnota společností propadla podle klíčového ukazatele – indexu S&P 500 – o necelé jedno procento.

Nedařilo se však ani americkému dolaru, který ztrácel oproti koši světových měn. Konkrétně vůči japonskému jenu, který je považován za takzvaný „bezpečný přístav“, se propadl na desetidenní minimum. Jeden dolar se prodával až za 144,7 jenu. „Dnešek je připomenutím toho, jak je dolar křehký,“ komentoval pro agenturu Reuters Kenneth Broux, šéf korporátních analýz měn a úrokových sazeb Société Générale. Kromě jenu posilovala rovněž cena zlata, které investoři nakupují v nejistých dobách.

Zadlužení USA se může ještě zhoršit, protože Trump chce výrazně snížit firmám daně. Tyto obavy odmítl v rozhovoru pro CNN americký ministr financí Scott Bessent. Podle něj snížení daní nakopne americkou ekonomiku, čímž se sníží poměr dluhu vůči hrubému domácímu produktu.

Doporučované