Hlavní obsah

Elton vyrobil letecké hodinky Prim podle stíhačky MiG-15, mají čtyři ručky

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

13. 11. 2021 17:23

Společnost Elton hodinářská, která vyrábí náramkové hodinky Prim, vyvinula model mechanických hodinek inspirovaných stíhacím letounem MiG-15. Zvláštností hodinek jsou dvě otočné lunety a čtyři ručky. Hodinek bude vyrobeno 115.

Článek

Při vývoji se konstruktéři inspirovali konkrétním letounem MiG-15, který v roce 1955 vyrobilo Aero Vodochody pro polskou armádu. Létal na něm i první polský kosmonaut Miroslaw Hermaszewski. Později letoun létal v USA a v roce 2013 se vrátil do Česka. Před dvěma lety spolumajitel letounu Josef Miřácký začal s lidmi z Eltonu přetvářet myšlenku na letecké hodinky ve skutečnost.

„Hodinky nevycházejí z žádných dřívějších modelů. Jde o další krok ve vývoji novoměstské manufaktury,“ uvedla mluvčí Eltonu Adéla Dittmannová. Tvůrci hodinek za výjimečné považují dvě lunety, které jsou otočné na obě strany. Vnější slouží k odpočtu 60 minut, vnitřní luneta má čtyřiadvacetihodinové číslování a čas na ní ukazuje čtvrtá ručka hodinek. Zářezy na lunetě odkazují na lopatky turbíny proudového motoru, číselník byl inspirován palubními hodinami migu a korunka nasávacím otvorem vzduchu v přídi letadla. Část materiálu korunky pochází přímo ze stíhačky.

Takzvanou datumovku hodinky nemají, podle konstruktérů by prý pilota rušila. Pouzdro hodinek je z titanu, strojek má automatický nátah. Hodinky mají antimagnetickou úpravu a testovali je piloti proudových letadel. Zájemcům továrna hodinky vyrobí po objednání, jejich cena bude 129 tisíc korun.

První a jediný prototyp hodinek si budou moci zájemci koupit v aukci na konci listopadu. Výtěžek půjde Vojenskému fondu solidarity ministerstva obrany a Charity Česká republika. Od běžného modelu se dražený kus liší tím, že má ocelové pouzdro a že byl testován ve stíhacích letounech.

Hodinky Prim MiG-15 se řadí mezi limitované edice, které firmě Elton hodinářská významně pomáhají v růstu tržeb. Letos Elton nabídl zatím čtyři limitované edice, z nichž například osmdesátikusová edice Prim Orlík Titan je již vyprodaná. „Zájem je také o edici modelu Traktor. Objednávky u ní evidujeme i na modely ze zlata, což může být pro zájemce v dnešní době růstu inflace vhodná investice,“ řekla mluvčí.

Letos Elton hodinářská plánuje zvýšení tržeb o více než 40 procent na 79 milionů korun z loňských 55 milionů korun. Firma hodlá především zvýšit výrobu mechanických hodinek se strojkem vlastní výroby. „Mezi zákazníky je o ně největší zájem a jsou i základem naší produkce,“ uvedla dříve pro ČTK ředitelka společnosti Renata Červenák Nývltová. Elton hodinářská je od roku 2016 členem holdingu Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada.

Reklama

Doporučované