Hlavní obsah

Erdogan nařídil pobřežní stráži, aby bránila migrantům přeplout moře

Foto: Profimedia.cz

Turecko-řecká hranice místy připomíná bojové pole.

Reklama

7. 3. 2020 15:09

Od minulého týdne se desítky tisíc migrantů snaží dostat do Evropské unie přes pozemní turecko-řeckou hranici. Na té se v sobotu podle agentury Reuters znovu zvýšilo napětí, když řecká policie proti migrantům nasadila i slzný plyn. Podle řeckých médií slzný plyn a kouřové bomby opět použili také turečtí vojáci, kteří migranty doslova nutí k ilegálnímu překročení hranice.

Článek

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nařídil pobřežní stráži bránit migrantům v přeplouvání Egejského moře. Pobřežní stráž o tom podle agentury AFP informovala na Twitteru s tím, že přeplouvání moře je příliš nebezpečné.

„Na příkaz prezidenta nebude migrantům dáno žádné svolení s překročením Egejského moře z důvodu nebezpečí, která to obnáší,“ cituje AFP stráž. „Konzistentní přístup“ nebránit migrantům v opuštění Turecka zůstává v platnosti, až na ty, kteří se snaží Turecko opustit po moři, vysvětlila pobřežní stráž.

Podle Reuters v sobotu poblíž hraničního přechodu Kastanies létaly z turecké strany projektily na řecké policisty, kteří zase použili slzný plyn. Na turecké straně vysokého hraničního plotu se nacházejí stovky lidí.

Řecká média uvádějí, že z turecké strany hranice byly směrem na řecké pohraničníky odpáleny kouřové granáty a slzný plyn. Turečtí vojáci údajně migranty nutí k ilegálnímu překročení hranice, a to i bitím a kopanci. Podle agentury DPA se migranti v noci pokusili podpálit hraniční plot s cílem dostat se do Řecka.

Náhlá změna migrační politiky

Ankara minulý měsíc vyvolala znepokojení v řadě evropských zemích poté, co oznámila, že pro migranty otevírá své hranice s Evropskou unií. Turecko tak de facto přestalo plnit dohodu z roku 2016, kdy za příslib finanční pomoci s řešením situace milionů uprchlíků na svém území slíbilo přispět k zastavení migrační vlny do Evropy.

Do Řecka se nyní opět snaží proniknout tisíce lidí. Atény proto vyslaly na hranici policisty i vojáky a snaží se zastavit migranty i s použitím násilí.

Ankara a Atény se kvůli přístupu k migrantům navzájem obviňují. Turecko hovoří o brutalitě řeckých úřadů a dokonce zabíjení migrantů, zatímco Řecko sousední zemi viní, že migrantům pomáhá s jejich snahami dostat se na řecké území.

Řecko v sobotu oznámilo, že zřídí dva nové provizorní tábory pro přijetí stovek migrantů, kteří v posledních dnech přišli do země v důsledku změny politiky Turecka. Tábory s celkem tisícovkou míst mají vyrůst poblíž města Serres na severu Řecka a v aténském regionu, řekl televizi Skai řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované