Hlavní obsah

Evropské firmy jsou dividendovými šampiony, Praha ráj

Rozhovor s ředitelem Patria Finance Tomášem Jarošem.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

17. 1. 2020 14:17

Evropské společnosti jsou ke svým vlastníkům štědřejší než americké, zjistila Allianz Global Investors.

Článek

Letos by evropské podniky mohly mezi akcionáře rozdělit rekordních 359 miliard eur (devět bilionů korun), konstatuje v poslední výroční studii společnost Allianz Global Investors (Allianz GI).

„Dividendy jsou vyšší než státní rozpočet Německa za loňský rok,“ uvedl Jorg de Vries-Hippen, který u Allianz GI zodpovídá za investice do evropských akcií. Podle něj jde o významný signál síly evropské ekonomiky. Evropské firmy by letos na dividendách měly vyplatit o 3,6 procenta více než loni, respektive o 12 miliard eur.

Dividendy vyplácí 95 procent firem zahrnutých do panevropského indexu STOXX 60. Z firem zařazených do širšího amerického indexu Standard & Poor's 500 je to 84 procent.

Na konci loňského roku činil dividendový výnos firem tvořících prestižní index MSCI Europe kolem 3,7 procenta. To je výrazně více než ve Spojených státech (1,9 procenta), v Číně (dvě procenta) a dokonce než v Japonsku (2,3 procenta). Nejštědřejší byly k akcionářům britské společnosti – dividendový výnos tam činil 4,6 procenta. Následovaly je firmy španělské a italské (shodně 4,5 procenta) a francouzské a německé (shodně tři procenta). Dividendový výnos je podíl částky odpovídající dividendě k ceně akcie.

Od roku 1974 přispěly dividendy k celkovému výkonu trhu v průměru 38 procenty. V Severní Americe a v Asii je to podle výpočtu Allianz GI zhruba 30 procent.

Rozdíl ve výnosech akcií a dluhopisů hovoří také ve prospěch Evropy, píše Les Echos. Výnos dividend, které vyplácejí podniky, je v průměru o tři procentní body vyšší, než kolik společnosti vyplácejí na dluhopisech (0,6 procenta) a o čtyři procentní body vyšší než výnos dluhopisu německé vlády se splatností deset let (minus 0,3 procenta). Ve Spojených státech je dividendový výnos, teď kolem dvou procent, vyšší než výnos desetiletých státních dluhopisů, ale nižší než výnos podnikových dluhopisů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované