Hlavní obsah

Evropský parlament chce zmrazit majetky představitelů venezuelského režimu

Poslanci znovu podpořili Juana Guaidóa. (Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters, Youtube.com)

 

Reklama

28. 3. 2019 18:25

Evropští poslanci opět podpořili opozičního venezuelského vůdce Juana Guaidóa. Parlament navrhuje zmrazit majetek i víza osobám spojeným s porušováním lidských práv ve Venezuele.

Článek

Evropští poslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku zopakovali podporu vůdci venezuelské opozice Juanu Guaidóovi. Znovu potvrdili, že jej uznávají legitimním prozatímním prezidentem, a vyzvali členské státy Evropské unie, které tento krok neoznámily, aby tak učinily. Evropský parlament rovněž v právně nezávazném usnesení požadoval další sankce zaměřené na osoby zodpovědné za porušování lidských práv ve Venezuele.

„Evropská unie by měla zamezit přístupu těchto osob a jejich nejbližších členů rodiny do Evropy. Je všeobecně známo, že blízcí spolupracovníci (současného autoritářského prezidenta) Nicoláse Madura mají v Evropě například nemovitosti a že zde pobývají jejich rodinní příslušníci,” sdělila česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která je spoluautorkou rezoluce. Evropský parlament proto navrhuje zmrazit majetek těchto osob a víza, tedy jim neumožnit vstup na území EU.

Evropský parlament také vyzval členské státy, Evropskou komisi a země dotčeného regionu, aby prozkoumaly možnost zřízení mezinárodní dárcovské konference, která by poskytla rozsáhlou finanční pomoc na obnovu a přechod k demokracii ve Venezuele.

Venezuela se už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, podle opozice je na vině hospodářská politika Madurovy vlády. V zemi jsou časté výpadky elektřiny, nedostávají se léky a potraviny. Madurův režim brání přístupu zahraniční humanitární pomoci do země, vláda ji označuje za americkou intervenci.

Situaci ve Venezuele nezlepšuje ani přítomnost ruských vojenských jednotek, kterou potvrdilo samotné Rusko, s tím, že jednotky jsou v zemi kvůli konzultaci vojenských řešení a nepředstavují hrozbu pro obyvatele Venezuely, píše agentura Reuters. Americký prezident Donald Trump ve středu Rusko vyzval ke stažení jednotek, přičemž oznámil, že není vyloučen žádný postup, který povede ke stažení ruských vojsk.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované