Hlavní obsah

Exkluzivně z žebříčku nejvlivnějších žen Česka. Tato dáma řídí dvakrát víc peněz než Babiš

 

Reklama

2. 11. 2016 6:00

Časopis Forbes sestavil žebříček nejvlivnějších českých žen.

Článek

Nejvlivnější ženou Česka je vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Vyplývá to z žebříčku, který získala exkluzivně redakce Seznam Zprávy díky spolupráci s magazínem Forbes, jenž žebříček představuje ve svém listopadovém vydání. Pořadí 75 nejvlivnějších žen Česka ovládla Bradáčová už počtvrté.

Řídí dva rozpočty České republiky

Výrazný vzestup zaznamenala v žebříčku Kamila Horáčková, s níž jsme natočili rozhovor ve videu v tomto článku. Současná ředitelka investic ve švýcarské centrále společnosti Axa Winterthur je jednou z nejvýše postavených českých manažerek ve světě. Ze své pozice spravuje majetek za více než 90 miliard švýcarských franků (2,25 bilionu korun), k tomu má na starosti i majetek penzijního fondu zaměstnanců firmy, což představuje další 3 miliardy švýcarských franků (75 miliard korun).

O vítězce žebříčku Bradáčové Forbes uvádí, že jí do čela dlouhodbě nominují její činy, odvaha s jakou se pouští do velkých kauz, v nichž jde o propojení byznysu a politiky. „Ať už jde o sledované kauzy Davida Ratha, Ivo Rittiga, Amun.Re, Key Investments, stále živou kauzu prodeje OKD, korupci mezi soudci i v nejvyšších patrech policie, za Lenkou Bradáčovou a jejím týmem jde více než 150 velkých případů,“ uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Top 10 nejvlivnějších žen Česka podle Forbesu

1. Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze

2. Věra Jourová, komisařka Evropské unie pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovná práva pohlaví

3. Kateřina Jirásková, finanční ředitelka a předsedkyně představenstva, PPF

4. Petra Procházková, finanční ředitelka, Agrofert

5. Adriana Krnáčová, primátorka Hlavního města Prahy

6. Michaela Erbenová, výkonná ředitelka, MMF

7. Kamila Horáčková, ředitelka investic, Pojišťovna Axa Winterthur

8. Michaela Chaloupková, ředitelka divize správa, členka představenstva, ČEZ

9. Simona Sokolová, členka představenstva, Agrofert

10. Libuše Šmuclerová, generální ředitelka Czech News Center

Na druhé příčce se umístila česká eurokomisařka Věra Jourová, třetí je Kateřina Jirásková, finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF.

Forbes však celý rok sledoval více než tři sta žen z nejrůznějších oborů: Na longlistu jsou každoročně majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, redakční tým však sleduje i neziskový sektor, ženy z oblasti kultury, sportu či opinion leaders.

Jednotlivé ženy pak v každé kategorii hodnotí podle několika základních kritérií, podle nichž přiděluje body. Vychází přitom z metodiky amerického Forbesu. Ke spolupráci zve redakční tým i poradce, odborníky a znalce jednotlivých odvětví, s nimiž pořadí konzultuje.

Pusťte si také příběh muže, kterého Forbes v říjnovém čísle zařadil do žebříčku nejbohatších podnikatelů Česka:

Nový miliardář podle Forbesu: Vít Kutnar

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované