Hlavní obsah

Explozi v rakouském plynovém terminálu nejspíš způsobil vadný filtr

Příčinou výbuchu mohlo být uvolnění filtrového separátoru (video:AP).

 

Reklama

14. 12. 2017 11:38

Vyšetřující úřady předpokládají, že se kryt filtru uvolnil, narazil velkou silou do jiné části zařízení a poškodil ji. Při požáru se 21 lidí zranilo a jeden člověk zemřel.

Článek

Vyšetřování úterní exploze v plynovém terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March stále silněji ukazuje na nový filtr. Příčinou neštěstí mohlo být uvolnění nově instalovaného filtrového separátoru.

Informovala o tom ve čtvrtek podle agentury APA firma Gas Connect Austria (GCA), která důležitý uzel evropské plynovodní sítě provozuje.

Vyšetřující úřady podle prohlášení společnosti předpokládají, že neštěstí způsobil kryt filtrového separátoru. „Ten se uvolnil a narazil velkou silou do jiné části zařízení a poškodil ji. V dalším důsledku se vznítil plyn, který při tom unikal. Tím došlo na dvou místech úniku k požáru plynu,“ popsala GCA pravděpodobný souběh událostí.

Při explozi v úterý ráno přišel o život jeden člověk a dalších 21 bylo zraněno, z toho jeden vážně. Mezi zraněnými byl i jeden Slovák.

Plynovod pak měl vážné problémy se zásobováním plynu v sousedních zemích Rakouska. Byly přerušeny dodávky plynu do Itálie, Slovinska a Chorvatska. Itálie dokonce musela vyhlásit stav nouze. Ještě v noci na středu se však distribuce plynu vrátila k normálu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované