Hlavní obsah

Exposlanec Škárka dostal za nenávistné výroky o nedonošených dětech podmínku

Foto: Profimedia.cz

Jaroslav Škárka.

Reklama

18. 8. 15:05
aktualizováno • 18. 8. 17:20

Za své loňské nenávistné výroky o nedonošených dětech stanul dnes odpoledne před Okresním soudem Plzeň-sever bývalý předseda strany Věci veřejné a někdejší poslanec Jaroslav Škárka. Nakonec dostal podmíněný trest.

Článek

Obžaloba jej vinila z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Loni 1. listopadu na svůj veřejně přístupný profil na Facebooku mimo jiné napsal padesátiletý Škárka o předčasně narozených dětech s nízkou porodní hmotností, že jsou to „nevyvinuté zrůdy“.

Na Škárkův příspěvek na sociální síti před necelým rokem upozornily Seznam Zprávy, policie poté, co článek vyšel, začala věc vyšetřovat.

Dnes byl bývalému politikovi vyměřen roční podmíněný trest se zkušební lhůtou na dva roky. Proti rozsudku se hned odvolal, není tedy pravomocný.

„Zbyteční lidé – zbavme se jich. Dnes jsem na ČT zaregistroval reklamu na fond ‚Nedoklubko‘, který podporuje předčasně narozené děti s hmotností, kdy ‚se vejdou do dlaně‘. Jinými slovy nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. Budou nás stát pouze peníze a jejich přínos nebude ani nula, ale pouze mínus. Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály,“ napsal mimo jiné Škárka na Facebook. Vyzval také, aby se stát „probral a zbavil se zbytečných lidí“. „Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální, či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti atd.), nesmí být společností protežováni. Zbavme se zbytečných,“ napsal.

Foto: FB Jaroslava Škárky

Facebookový post, kvůli němuž se bývalý politik ocitnul před soudem.

Za své výroky se Škárka později omluvil. Rozeslal prohlášení do médií a omluvil se i Nedoklubku. Jeho jednání ho ale připravilo o práci u Vězeňské služby, kde pracoval pět let. Skončil s prací vychovatele odsouzených v plzeňské věznici, po dohodě podal výpověď. Věznice se od jeho stanoviska distancovala. Minulý týden ukončil Škárka delší pracovní neschopnost a je zatím bez práce.

Soudkyně Iveta Zítková už ve věci rozhodla dříve trestním příkazem, Škárka ale s rozhodnutím nesouhlasil, a proto se dnes konalo veřejné soudní jednání.

Lituji té formy, nicméně za svůj názor, že inkluze je špatná, systém fungování neziskovek je špatný, za tím názorem si stojím.
Jaroslav Škárka

Škárka u soudu vinu přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. „Předně si ale myslím, že je třeba rozlišit dvě roviny – formu a obsah,“ řekl u soudu.

Uznal, že „expresivnější forma“ jeho projevu byla možná až za hranou, měla ale vybudit občany z letargie a upozornit na sociální problémy nedonošených dětí, inkluze či neziskových organizací. Své názory ale nepovažuje za trestné. „Lituji té formy, té opravdu lituji, nicméně za svůj názor, že inkluze je špatná, systém fungování neziskovek je špatný, za tím názorem si stojím,“ řekl u soudu.

Citoval i z naučného slovníku z roku 1976, který slovo „zrůda“, jež použil, vysvětluje jako plod postižený malformacemi, nevyvinutý. „Tedy nevidím důvod, proč by slovo zrůda jako terminus technicus mělo být trestné,“ řekl. Textem chtěl prý otevřít otázku, kde je hranice, kdy je plod, který se narodí „na hranici potratu“, ještě životaschopný. Nesouhlasně se vyjádřil i k zařazování například vážně mentálně postižených dětí do běžné školní výuky. Zdůraznil i to, že je vystudovaný pedagog a odborník.

Státní zástupkyně požadovala podmíněný trest ještě o tři měsíce delší, obhajoba naopak navrhovala i s ohledem na svobodu slova zproštění obžaloby, byť připustila, že článek byl napsaný vulgárně, velmi nevhodnou formou. Obhájce ale zároveň uvedl, že nebylo Škárkovým úmyslem nějak rozdělovat společnost.

„Domnívám se, že i když máme zaručené právo svobody slova, že i to právo svobody slova má své mantinely. A jsem přesvědčená, že bylo provedenými důkazy jednoznačně prokázáno, že pan Škárka svým jednáním z těch mantinelů vybočil,“ řekla soudkyně. Zároveň připustila, že dosud netrestaný Škárka byl sám částečně potrestán ztrátou práce a tím, že stanul před soudem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované