Hlavní obsah

Faltýnek dá opět své obrazy do dražby. Kdo je koupil loni, není stále zcela jasné

Jaroslav Faltýnek bude pořádat další výstavu.Video: Radek Nohl, Seznam Zprávy

 

Reklama

9. 12. 2019 8:25

Mezi firmami, které loni koupily v aukci jedno dílo Jaroslava Faltýnka, byla podle vedení prostějovské školy Jistota také berounská firma Relax Park. Její ředitel ale odmítá, že by měl s dražbou cokoliv společného.

Článek

Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek po roce a půl opět ukáže kolegům z politiky i byznysu, co se mu jako amatérskému malíři podařilo v uplynulých měsících vytvořit na poli výtvarného umění.

Pozvánka, kterou rozeslal, informuje, že v prostorách Občanské plovárny na Malé Straně se 12. prosince uskuteční vernisáž jeho obrazů.

Ti, kteří od Faltýnka v uplynulých dnech osobní pozvání dostali, uvidí víc než minulý rok. Jaroslav Faltýnek totiž přizval i díla slovenského ministra financí Ladislava Kamenického.

A to není všechno – druhý muž hnutí ANO tentokrát pro svou akci získal i významného podporovatele. Vernisáž zaštítil podle údajů na pozvánce prezident Miloš Zeman. Neplánuje však, že by se akce zúčastnil, informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Jaroslav Faltýnek výstavu prezentuje jako bohulibou akci, na které se budou díla obou politických prominentů dražit, přičemž výtěžek – tak jako loni – půjde na konto školy Jistota, kterou ve Faltýnkově rodném Prostějově navštěvují děti s hendikepem.

„Výnos z minulé akce pomohl na opravu fasády školy. Letos by pro ni byl výtěžek nápomocný na opravu výtahu a podkroví jako další potřebný prostor pro postižené děti,“ píše Faltýnek v pozvánce, kterou dostali mnozí čeští politici a byznysmeni.

Problém je, že i po roce a půl od poslední výstavy Faltýnkových obrazů přetrvávají dohady, v jaké výši a od koho loňský výtěžek do prostějovské školy doputoval.

Šlo celkem o tři obrazy a podle sdělení samotného Jaroslava Faltýnka si je podnikatelé koupili za zhruba 1,5 milionu korun.

Jména dvou vydražitelů a dárců jsou známá. Byly to brněnská firma Trade Fides podnikatele Libora Hledíka a také skupina Penta, za kterou se na výstavě dražby zúčastnil spolumajitel Marek Dospiva. Libor Hledík obraz koupil za rovný milion, Marek Dospiva podle upřesňujících informací za 168 tisíc korun.

Jméno třetího vydražitele další Faltýnkovy malby z loňské výstavy, na něhož by měla připadat částka kolem 300 tisíc korun, nebylo dlouho zřejmé.

Ředitelka školy Jistota Marie Turková na opakované dotazy Seznamu nakonec uvedla, že tento obraz vydražila společnost Relax Park, a. s. Zaplatila za něj 250 tisíc korun a tyto peníze poslala na účet školy loni 26. června.

Jenže ředitel firmy Relax Park Daniel Šopov odmítl, že by loni na dražbě Faltýnkových obrazů byl. „Společnost Relax Park, a. s. se v minulosti nezúčastnila žádné aukce a tím pádem nemohla vydražit žádný obraz,“ řekl Seznamu Šopov.

Doplnil, že zmíněných 250 tisíc korun škole daroval bez účasti na aukci. V této souvislosti poslal Seznamu i darovací smlouvu.

Foto: Pozvánka Jaroslava Faltýnka, Seznam Zprávy

Nové dílo Jaroslava Faltýnka je na pozvánce na jeho výstavu.

Škola se podle této smlouvy zavázala, že peníze využije na provoz nebo na vybavení a pomůcky pro hendikepované děti. Její ředitelka Marie Turková však už dříve řekla, že peníze z dražby Faltýnkových obrazů použili na opravu fasády. Ta podle ředitelky vyšla na 1 176 193 korun.

„Je to moc hezké a jsme šťastní, že je to hotové,“ dodala Turková a poté zaslala i fotografie, jak škola v současné době vypadá.

Předsedou dozorčí rady školy Jistota je Tomáš Koranda, který je šéfem stavební firmy Hochtief a bydlí rovněž v Prostějově. Podle něho byly všechny informace o darech poskytnuty a v této souvislosti odkázal hlavně na účetní závěrku školy za rok 2018.

Z té lze vyčíst, že budova školy byla loni zhodnocena o částku 794 tisíc korun. Avšak konkrétní informace o využití celého deklarovaného výtěžku z dražby ani tato závěrka nedává.

Bez jakékoliv odpovědi zatím ponechal otázky ohledně vyúčtování výtěžku z předloňské benefiční aukce organizátor výstavy Jaroslav Faltýnek.

Reagoval pouze na dotazy, které se týkají jeho nové vernisáže. „Budu rád, když přijdete,” uvedl druhý muž Babišova vládního hnutí na jeden z dotazů Seznamu.

Pro prvního místopředsedu ANO je výtvarná tvorba vášní od dětských let, kdy navštěvoval lidovou školu umění. Má podle svých slov slabost pro kubismus – Picassa, Braqua, Fillu. Sám se třicet let věnoval enkaustice (malování horkým voskem). Několik let měl tvůrčí pauzu, znovu se ke starému koníčku vrátil zhruba před třemi lety.

Tehdy přesedlal na malování akrylovými barvami. Nechává se prý ovlivňovat aktuálními náladami. Jak dříve redaktorovi Seznamu vysvětlil, depresivně potemnělá krajinka z února 2017 odráží třeba tehdejší osobní i zdravotní problémy.

V dubnu toho samého roku se jeho tvorba jak mávnutím proutku proměnila. Vytvořil obraz v pastelových barvách, který nazval Zajíček a lasička. Ten má reflektovat velikonoční atmosféru a zároveň navázání nového partnerského vztahu s manažerkou slovenského původu Martinou Plézelovou.

Ve Faltýnkových dílech se objevují i řepková pole a vodňanská kuřata, což zřejmě odkazuje na léta prožitá v zemědělské a potravinářské divizi Babišova Agrofertu.

Advokát Kříž se stáhl

Než Faltýnek vstoupil do vysoké politiky, troufal si ukazovat své obrazy jen doma na Prostějovsku. První pražská výstava se uskutečnila 5. června 2018 ve výstavním prostoru Hauch Gallery, jehož majitelem je galerista Jan Třeštík.

Mezi desítkami hostů byli nejen politici, ale i mnozí Faltýnkovi blízcí z oblasti byznysu. Třeba severočeský uhlobaron Jan Dienstl, nebo majitel stavební firmy Silnice Group Karel Rypl.

Celý večer se tehdy nesl pod mottem „Staří blázni jsou bláznivější než mladí“. Spoluorganizátorem výstavy byla známá pražská advokátní kancelář Kříž a partneři v čele s profesorem Janem Křížem.

„Není na tom nic mimořádného, výstavy organizujeme už od roku 1993, čtyřikrát do roka,“ uvedl tehdy advokát, který měl zakázky v institucích, kde měl Faltýnek politický vliv – na pražském magistrátu a ve Správě železniční dopravní cesty.

Kříž výslovně odmítl, že by Faltýnkovi pomáhal kvůli veřejným zakázkám. Letos už ale v organizačním týmu uveden není.

Reklama

Doporučované