Hlavní obsah

Febiofest bude v září promítat filmy také ve virtuální realitě

Fero Fenič.

Reklama

22. 7. 18:50

Festival Febiofest přidává ke svým tradičním festivalovým sekcím jako novinku sekci VR Cinema.

Článek

„Filmy ve virtuální realitě ve formátu 360 stupňů se budou promítat během festivalového víkendu ve speciálním VR kině v Centru současného umění DOX, a to ve třech tematických pásmech: Pro děti, Art a Docu. Odložený festival by se měl konat od 17. do 24. září,“ za pořadatele informovala Simona Andělová.

Organizátoři festivalu oznámili také změnu na pozici výkonného ředitele – místo Kamila Spáčila převzala funkci Marta Švecová Lamperová. Spáčil se nechce ke změně vyjadřovat, podle mluvčí festivalu uvedl, že se chce stáhnout ze svých veřejných funkcích po informacích o sporech se zakladatelem festivalu Fero Feničem. Média před časem uvedla, že Spáčilova firma se podílela na předvolební kampani SPD. Podle Feniče, který je prezidentem Febiofestu, tím poškozuje dobré jméno filmové přehlídky.

„Jsem moc rád, že se MFF Praha - Febiofest zařadil po bok světových festivalů, které dávají projektům ve virtuální realitě stále více prostoru. V programu například uvedeme v české premiéře laskavý snímek Podivuhodný života Billa Montyho o odvážném seniorovi, který se nebojí vydávat jak už ve snech, tak v reálném životě na všemožná dobrodružství. Myslím si, že zejména v téhle době se potřebujeme všichni ponořit do trochu pozitivnějších příběhů,“ uvedl Ondřej Moravec, dramaturg nové sekce.

Hlavní soutěž, Soutěž komedií, Delikatesy z Východu, Queer Now, Planet Dark pro náročné diváky, Generace s programem pro celou rodinu a další sekce se budou konat v ustálené formě. Změn oproti tomu doznala sekce Panorama, která bude mít poprvé dvě části. V té první, nazvané Ikony, se představí snímky režisérů zvučných jmen a ve druhé části Nové proudy dostanou prostor mladí tvůrci, jejichž filmy rezonovaly na světových festivalech. Připravena je například mezinárodní premiéra filmu Yesterday's Past o mladíkovi z indické vesnice, nevšední rakouská sci-fi Trouble With Being Born nebo koprodukční drama Night of Kings, které je v užších nominacích na Oscara pro nejlepší mezinárodní film.

Dokumentární sekci Docs letos ozdobí světová premiéra filmu The Most Fearless, jehož hrdinkou je Nasima, první surfařka v Bangladéši, zemi, kde ženy na veřejnosti ani neplavou, natož aby se proháněly na surfařském prkně. Uveden bude i film Assassins, dokument objasňující okolnosti atentátu na Kim Čong-Nama, nevlastního bratra Kim Čong-Una.

O vítězích 28. ročníku Febiofestu rozhodne nejen porota tvořená odborníky, ale také divácká porota. Jejím členem se může stát kterýkoliv filmový fanoušek starší 15 let, přihlásit se může na www.febiofest.cz

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované