Článek
Jen mírně vzestupná tendence, v rámci Evropy průměr. To jsou nově zveřejněné závěry České bankovní asociace. Podle průzkumu si přitom naprostá většina Čechů myslí, že jsou jejich znalosti financí dostačující. Velká část z nich přiznává, že se často raději poradí s odborníkem nebo si vyhledají informace na internetu. Pouhých 15 procent lidí je přesvědčeno, že jsou schopni své finance zvládnout bez jakékoliv pomoci okolí.
Lépe je na tom s finanční gramotností stále starší generace. „S věkem rostou zkušenosti i důvěra ve vlastní znalosti,” říká vedoucí vzdělávacích projektů ČBA Helena Brychová.
Anketa
Stranou si z výplaty odkládá alespoň malý obnos naprostá většina Čechů, nejčastěji jde o částku mezi tisícem a 2 500 Kč. Téměř dvě pětiny lidí si přitom tvoří rezervu primárně pro případ nečekané události.
Z našetřených peněz nevyžijeme ani čtvrt roku, přiznali Češi
Podstatné však je, jak dlouho by vydrželi při náhlém výpadku příjmů. Každý pátý člověk totiž přiznává, že by z našetřených peněz vyžil maximálně měsíc, další třetina by zvládla čtvrt roku. Odborníci přitom radí, aby rezerva byla alespoň šestinásobek měsíčních výdajů domácnosti.
Z dlouhodobějších forem spoření rozhodně vyhrává zajištění na stáří. Existuje jen minimum Čechů, kteří by si nešetřili na důchod. Je to dáno příznivou ekonomickou situací a rostoucími příjmy.
Nejčastěji spoří na důchod do 1 000 Kč měsíčně. „Správná částka však neexistuje. Záleží, jak si své stáří představujete,“ podotkla Brychová s tím, že také záleží na tom, jestli budou bydlet ve vlastním, nebo v nájmu.