Článek
Když na počátku turistické sezony přistanete na Mykonosu, nestačíte se divit: ostrov tradičně plný majetných turistů se změnil v přízrak.
Návštěvník prochází prázdnými uličkami se zavřenými obchody, restauracemi a hotely, píše agentura AFP.
Několik místních a novináři, kteří sem od počátku pandemie koronaviru jako jediní mohou, spatří domky prozářené sluncem, jejichž dveře jsou však zamčené a bazény zejí prázdnotou.
Od začátku celosvětové krize covid-19 má člověk bez ohledu na uvolnění karantény a povolení otevírat obchody dojem, že „vstoupil do přízračného města, kde v ulicích není ani človíčka, je to hrozivé“, říká Lorraine McDermottová, jež na ostrově bydlí už 26 let.
Obvykle tu je plno lidí, hlučno, všude hudba a také velký provoz.
„Za celý svůj život jsem tu nikdy nezažil takové prázdno,“ svěřil se AFP šestaosmdesátiletý Nikos Degatis.
„Mám strach otevřít obchod a obsluhovat zákazníky. Nesnáším roušku, a tak raději neotvírám a klidně spím,“ vysvětluje Degatis, majitel krámku se suvenýry.
„Předpisy jsou příliš přísné, jak je možné dodržovat předepsanou vzdálenost v tak úzké uličce?“ říká jeho vnuk Jorgos, který pracuje v rodinném podniku.
Na Mykonosu, kde jen málokdo nosí roušku, se mohou luxusní obchody i další prodejny od 11. května otevřít, ale raději tak nečiní, protože chybí majetná klientela.
„Všechno bude záviset na množství hostů,“ zdůrazňuje Vasilis Teodoropulos, který nechce svůj hotel otevřít koncem června, až to bude povolené.
„Co by se stalo, kdybych měl v hotelu případ covid-19? Musel bych hotel zavřít - a to se může opakovat každou sezonu,“ dodává.
„Loni jsme měli stále plno, letos nepřišel nikdo,“ stěžuje si Damianos Daktlidis, majitel plážového klubu a sousedního luxusního hotelu, který byl právě zcela renovován. „Je tu úplně prázdno,“ podotýká smutně čtyřiadvacetiletý Řek, který převzal rodinný podnik. Obává se, že bude rentabilní až v závěru turistické sezony, ale možná také až příští nebo přespříští rok.
Čeká, až budou v červenci obnoveny mezinárodní lety, a je připraven dodržovat všechna pravidla, o nichž vláda rozhodne. Snímek je z loňského května, to bylo všude na Mykonosu plno.
Pro řeckou ekonomiku je turistika zásadní, tvoří 12 procent hrubého domácího produktu. Snímek z loňského května.
„Okružní plavby se konat nebudou, jsou oblíbeným terčem koronaviru,“ soudí turistická průvodkyně Ariadna Vulgariová, která už přišla o svou květnovou klientelu. „Rok 2020 je ztracený. Jestli se Mykonos nevzchopí, bude postiženo celé Řecko,“ dodává. Snímek z loňského května.
Řecký ministr turistiky již předpokládá pokles příjmů z 18 miliard na osm.
„Bude trvat několik let, než se zase postavíme na nohy,“ soudí Lorraine McDermottová.
„Mykonos má budoucnost, to je jasné,“ říká Dimitris Samaras, majitel zlatnictví. „Jestli letos turisté nepřijdou, budeme mít zákazníky z jachet. Mykonos je úsměv moře,“ zdůrazňuje.
Atény v nadcházejících týdnech přijmou opatření, která by měla uklidnit turisty a co možná nejdříve je přilákat do země (na snímku jedna z atrakcí Atén, hrob neznámého vojína a v pozadí parlament, 6. května 2020).
Premiér Kyriakos Mitsotakis slíbil, že vláda najde prostředky, jak turisty přivábit. Soudí, že by se mohli do země vrátit koncem července (na snímku rozvaliny Hadriánovy knihovny v Aténách, květen 2020).