Hlavní obsah

Hamáček přiznal, proč se zbavil hejtmana. Vzal mu i stranický úkol

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Jan Hamáček.

Reklama

13. 5. 12:26
aktualizováno • 13. 5. 16:00

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl dnes vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Článek

Z jeho vyjádření pro Blesk vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj, a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický v reakci uvedl, že důvěru, a to jeho i veřejnosti, ztratil naopak Hamáček, což podle hejtmana není pro politika dobrá zpráva.

Netolický minulý týden Seznam Zprávám řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se dle zjištění Seznam Zpráv hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Hamáček krátce po zveřejnění rozhovoru odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty. Místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová krok zdůvodnila tím, že se Netolický zachoval k Hamáčkovi nečestně. Hamáček svůj krok dnes Blesku vysvětlil „ztrátou důvěry“.

Hamáček řekl, že na schůzce 15. dubna chtěl krátce po sjezdu ukázat dobrou vůli, protože Netolický podporoval jeho vyzyvatele Tomáše Petříčka (ČSSD). Po jednání tehdy oznámili, že Netolický zůstane odborným mluvčím. „My teď chystáme program, volby, budou určitě nějaké změny. On (Netolický) sám říkal, že se chce koncentrovat na Pardubický kraj, tak nechť se koncentruje. Budeme muset najít někoho, kdo tu roli zvládne, ale bude mít bazální důvěru vedení strany,“ řekl Hamáček na dotaz, zda dohoda nadále platí.

Netolický dnes potvrdil, že soustředění se na Pardubický kraj a politický projekt 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, kde v krajských volbách kandidovala ČSSD s politickým hnutím Společně pro kraj, je jeho prioritou. „Považuji to za smysluplné a v dané situaci za logické. Nebudu komentovat ostatní souvislosti, nicméně pokud někdo ztratil důvěru, tak především pan předseda. Není důležité, že u mě, ale především u veřejnosti, což není pro politika dobrá zpráva,“ uvedl hejtman.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované