Hlavní obsah

Hejtman chce kvůli Ježíši znásilňujícímu muslimku změnit dotaci pro brněnský divadelní festival

Tomáš Svoboda o dění okolo kontroverzních divadelních her. (Video: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy)

 

Reklama

28. 5. 2018 12:20

Vedení kraje chce z milionového příspěvku odečíst peníze na kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí a Prokletí.

Článek

Jihomoravský kraj chce dát na festival Divadelní svět Brno zamýšlený milion korun, peníze ovšem nelze použít na dvě kontroverzní hry uvedené v rámci festivalu. Rozhodnutí rady tlumočil hejtman Bohumil Šimek (ANO). Rozhodnutí ještě musí schválit červnové zastupitelstvo. Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser už dřív řekl, že peníze z kraje lze použít na jiné hry festivalu. Obě zmíněné hry lze podle něj financovat třeba z dotace ministerstva kultury.

V Brně protestující vtrhli na pódium a zastavili divadelní hru. (Video: Tomáš Svoboda, Jan Kozel, Seznam Zprávy)

Dotace by se nevztahovala na hru Naše násilí a vaše násilí, ve které herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku nebo herečka vytahuje z přirození českou vlajku. Dále ani na hru Prokletí, v níž se například objeví socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem, ale také v ní herečka motorovou pilou porazí kříž.

Milionovou podporu festivalu jako celku by nedali oslovení zástupci většiny politických stran z koalice i opozice, vyjma klubu Zelených a Pirátů. Hlasování by nepodpořili hejtmanovi náměstci Roman Hanák, Marek Šlapal (oba ČSSD) ani náměstkyně Taťána Malá (ANO) nebo opoziční Roman Celý (KDU-ČSL), Jiří Crha (ODS) a Jan Hrnčíř (SPD). Šlapal by stejně jako Malá festival podpořil za předpokladu vynětí obou her.

„Ať se hrají, pokud najdou publikum, ale za soukromé zdroje. Svoboda umění musí unést svobodu kritiky,“ uvedl Šlapal. „Necítím se být oprávněná jako cenzor, ale hanobení státního symbolu mi přijde za hranou,“ řekla Malá.

Protesty proti hře Naše násilí a vaše násilí. (Video: Seznam Zprávy)

Obdobně mluví i bývalý hejtman Michal Hašek (ČSSD), který počin s vlajkou nazval jako hanobení. Dotaci celému festivalu by nepodpořil, po vynětí her ruku zvedne. Stejný krok udělá i Crha z ODS. Naopak podporu festivalu s hrami nebo bez nich nevyjádří podle Hrnčíře SPD.

Obě inscenace režíruje chorvatský režisér Oliver Frljič. Prokletí se dotýká témat, jako jsou zneužívání dětí kněžími, umělé přerušení těhotenství nebo postavení žen ve společnosti. Čtvrteční představení se pokusila narušit skupina z radikálně pravicového hnutí Slušní lidé, která se snažila dostat do zamčeného sálu.

Naše násilí a vaše násilí přináší pohled na Evropu překvapenou migrační krizí a nahlížení na oběti terorismu v Evropě a na Blízkém východě. Proti sobotnímu představení protestovalo několik skupin lidí, členové hnutí Slušní lidé přerušili představení vstupem na jeviště. Musela to řešit policie.

Předpokládaný rozpočet festivalu je 11 až 12 milionů korun, řekl už dříve finanční ředitel Národního divadla Brno Martin Gerych. Podle něj příspěvek kraje už figuruje v rozpočtových plánech akce. Jeho nezískání by se promítlo v ekonomickém výsledku. Záleží ale také na tržbách a dalších vlivech. Ztrátu by primárně neslo divadlo coby pořadatel, sekundárně město Brno jako jeho zřizovatel.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované