Hlavní obsah

Hlavní uprchlická trasa se změnila. Nejvíc lidí hlídky zastaví na 14 kilometrech mezi smrtí a životem

Za pouhé dva dny zachránilo španělské námořnictvo 1200 lidí. (Video: Reuters)

 

Reklama

29. 7. 2018 12:41

Kvůli přísnějšímu přístupu libyjských úřadů a razantnímu jednání italské vlády se méně migrantů vydává na cestu do Itálie. Frekventovanou se naopak stává trasa z Maroka či Alžírska do provincie Cádiz ve španělské Andalusii.

Článek

Záchranné lodě španělského námořnictva za poslední dva dny ve Středozemním moři zachránily z vratkých člunů více než 1200 migrantů, kteří se pokoušeli dostat z Afriky k evropským břehům. Dnes španělská plavidla vzala na palubu 334 lidí ze sedmnácti lodí, v pátek pomohla 888 pasažérům z více než padesáti člunů.

V poslední době se kvůli přísnějšímu postupu libyjských úřadů vydává méně migrantů na dosud nejvíce frekventovanou trasu z Libye do Itálie a více lidí se pokouší dostat z Alžírska či Maroka do Španělska, tedy na čtrnáct kilometrů dlouhé trase po moři, kterou západní média nazvala „cestou mezi smrtí a životem”.

V Itálii se počet připlouvajících migrantů snaží výrazně omezit i tamní nová vláda. Ta uzavřela italské přístavy pro lodě nevládních organizací, které na moři migrantům pomáhají.

Podle španělského ministra vnitra Fernanda Grandeho-Marlasky je situace v oblasti migrace mimořádná, ale zcela pod kontrolou. Ministr nové vlády socialisty Pedra Sáncheze navštívil jihošpanělskou provincii Cádiz. „Přišli jsme se do terénu podívat na existující problémy, problémy imigrace, která je evropským problémem, jenž potřebuje evropské řešení,” řekl Grande-Marlaska. Zároveň oznámil, že se v blízkosti města Algeciras otevře nové záchytné centrum pro imigranty s kapacitou 600 osob.

Podle nejnovějších údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos už připlulo do Španělska téměř 21 000 migrantů, do Itálie o 3000 méně. Loni byl přitom poměr přesně opačný - od ledna do července 2017 se do Itálie dostalo přes 94 tisíc migrantů, do Španělska za stejnou dobu pak na 6500. Dalších 15 528 lidí letos zamířilo po moři do Řecka. Při pokusu přeplout Středozemní moře od ledna zahynulo více než 1500 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované