Hlavní obsah

Horálek: Papežova návštěva není plácnutí do vody, jsme na prahu hlubokého dialogu

Rozhovor s Martinem Horálkem. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

7. 2. 2019 21:49

Papež František je prvním nejvyšším představitelem římskokatolické církve, který navštívil Arabský poloostrov. Podle Martina Horálka, dramaturga tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby České televize, tak započal dialog s arabským světem. Jedná se proto o přelomový okamžik.

Článek

Při příležitosti své návštěvy papež podepsal společně s vrchním imámem univerzity al-Azhar Ahmadem Tajibem, který je považován za hlavu sunnitského islámu, dokument, který podle Horálka obsahuje velmi silná prohlášení. Náboženství podle tohoto dokumentu nesmí obhajovat jakýkoliv druh násilí. Obsahuje také seznam bodů, na kterých se obě náboženství shodnou. Mezi nimi například úctu k lidskému životu, úctu k ženě a starým lidem. Shodují se údajně také na protestu proti tomu, jak je na globální úrovni nespravedlivě rozdělováno bohatství.

Podle Horálka považuje tento dokument řada komentátorů za velmi silný. „Říkají, že to je dokument, který velmi pravděpodobně bude stát na začátku hlubšího dialogu,” zmiňuje v rozhovoru. Nejedná se podle něj o pouhé „plácnutí do vody”, neboť univerzita al-Azhar má mezi sunnitskými muslimy velkou autoritu.

Papež při své cestě na Blízký východ zmínil také další zásadní téma. Připustil, že jeptišky se stávají sexuálními oběťmi kněží. S politováním také přiznal, že církev proti tomu mohla udělat více. Podle Horálka to značí, že se římskokatolická církev k této otázce „postavila skutečně čelem” a že již „nebude nic zakrývat”.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované