Hlavní obsah

Hořící auta, vytlučené výlohy a více než stovka zraněných. Francie se vzpamatovává z bouřlivých demonstrací

Centrum Paříže bylo ochromeno. Demonstrující rozháněla policie vodními děly i slzným plynem. (Video: Šimon Trantina, Reuters)

 

Reklama

9. 12. 2018 9:57

Sobotních protestů spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 tisíc lidí. Policisté při demonstracích, které se konaly čtvrtou sobotu v řadě, zadrželi 1723 lidí.

Článek

Především v Paříži panovala mimořádná bezpečnostní opatření. V ulicích hlídkovalo na 8000 policistů, kteří během potyček s demonstranty použili slzný plyn a vodní děla. Více než 70 lidí utrpělo podle agentury AP zranění. Přes 1080 osob policie zadržela.

Dnes se ve francouzské metropoli uklízí a život se dostává do normálních kolejí. Památky, jako je Eiffelova věž nebo Vítězný oblouk, které zůstaly v sobotu z bezpečnostních důvodů zavřené, znovu přivítají návštěvníky.

„V okamžiku, kdy k vám mluvím, je situace pod kontrolou,” řekl večer ministr vnitra Christophe Castaner. Podle bilance, kterou zveřejnil, se protestů po celé Francii zúčastnilo 136 tisíc lidí. Před týdnem jich do ulic vyrazil stejný počet, před dvěma týdny to bylo 160 tisíc lidí a před třemi týdny, kdy demonstrace takzvaných žlutých vest začaly, 287 tisíc.

Premiér Philippe vyzval k dialogu. „Žádná daň nemůže ohrozit národní jednotu,“ řekl s odkazem na zrušený plán zvýšit daň na pohonné hmoty, který před čtyřmi týdny demonstrace takzvaných žlutých vest vyvolal.

Žluté vesty narazily na těžkooděnce

V Paříži protestující dopoledne vyrazili od Vítězného oblouku a po třídě Champs-Élysées se snažili dostat k prezidentskému paláci. Přístup jim ale blokovali příslušníci bezpečnostních sil. Potyčky mezi policisty a demonstranty ve žlutých vestách vypukly u obchodních domů Galeries Lafayette a Printemps a poblíž opery Palais Garnier.

Na několika místech hlavního města demonstranti zapálili automobily, na Champs-Élysées napadli drogerii. Střety se policii během dne dařilo rozhánět pomocí vodních děl i oddílů jízdní policie. Kvůli protestům byla v Paříži omezena doprava včetně několika linek metra.

V hlavním městě se kromě protestu žlutých vest konal i pochod, na kterém účastníci vyzývali k ochraně životního prostředí. Podle policie se pochodu zúčastnilo až 17 tisíc lidí, řada z nich měla zelené vesty.

Bouřlivé demonstrace i v jiných městech

Kromě metropole byla situace během dne napjatá například i v Marseille, Lyonu, Grenoblu či Nantes, odkud hlásí jednoho těžce zraněného. V Bordeaux se střetům radikálů s bezpečnostními složkami pokusilo zabránit několik lidí oděných ve žlutých vestách, kteří si mezi ně klekli.

Centrum Paříže se svými luxusními obchody, kde v předvánočním čase běžně panuje čilý shon, připomínalo spíše město duchů. Mnoho prodejen zůstalo zavřených, návštěvníci se nedostali na Eiffelovu věž, zavřený byl Vítězný oblouk, věže katedrály Notre-Dame či muzea Louvre, Orsay a Centre Pompidou. Byla zrušena řada divadelních představení i fotbalové zápasy.

Le Penová: Macrone, konej!

Předsedkyně strany Národní sdružení Marine Le Penová uvedla, že očekává od prezidenta Macrona „silné a okamžité odpovědi“ na „sociální utrpení“ lidí, kteří přišli do ulic ve žlutých vestách protestovat. Vyzvala jej, aby se neschovával za zdmi Elysejského paláce. Macron se v poslední době vyhýbal médiím a před veřejnost se chystá vystoupit až na počátku příštího týdne.

K situaci ve Francii se na Twitteru vyjádřil také americký prezident Donald Trump, který dal nepokoje do souvislosti s pařížskou klimatickou dohodou. Podle něj je „směšnou a extrémně drahou“ dohodu načase zrušit. „Lidé nechtějí platit velké částky peněz, hodně z toho zemím třetího světa (které jsou vedeny pochybným způsobem), aby možná ochránili životní prostředí,“ napsal prezident.

Údajně „nepřiměřené násilí“ používané při potlačování protestů žlutých vest kritizoval také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Ti, kteří naši policii obvinili z útlaku, by se měli podívat na to, co teď dělají jejich policisté,“ řekl Erdogan.

Hnutí takzvaných žlutých vest vzniklo na protest proti zvyšování daní na pohonné hmoty. Lidé, kteří se k demonstracím přidávají, jsou ale také rozčilení kvůli stagnujícím příjmům a rostoucím životním nákladům. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona tento týden od zvyšování daní na benzín a naftu ustoupila, protestující přesto žádají další ústupky.

Rozsáhlá vlna protestů, která se rozlila po celé Francii, je mnohými považována za největší za posledního půlstoletí. Rozšířila se i do Belgie, kde dnes v Bruselu protestovala asi tisícovka lidí, a do Nizozemska, kde se jich sešlo několik stovek. Zatímco v Nizozemsku se protesty obešly bez výtržností, v Bruselu policie zadržela 400 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované