Hlavní obsah

Hranice boje s koronavirem. Suchý březen nepřichází v úvahu

Martin Čaban
Komentátor
Foto: Seznam Zprávy

Suchý zákon má své meze, ví vláda.

Reklama

20. 3. 2020 7:45

Vláda, jak už jsme zvyklí, od dnešního dne opět některá nařízení zpřísnila, jiná změnila nebo zrušila.

Článek

Otcům se čerstvě zakazuje přítomnost u porodů, čímž nový koronavirus pomáhá plnit sen konzervativní části české porodnické obce, které nervózní laici motající se kolem výsostného zdravotnického výkonu lezli na nervy vždycky, virus nevirus.

Seniorům se vyhrazují k nákupům ranní hodiny místo dopoledních, v lékárnách se režim vyhrazených hodin pro změnu zcela ruší.

Začne se naplno využívat systém sofistikovaného sledování nakažených prostřednictvím aktivity jejich mobilního telefonu. Roušku je nadále povinné nosit i na vycházce uprostřed polí, kde může potenciální bacilonosič nakazit nanejvýš tak zbloudilou srnu.

Vláda se zkrátka – a pochopitelně – nezdráhá sáhnout k jakémukoli opatření, které jí připadá v boji s epidemií vhodné. S jednou výjimkou.

Na čtvrteční tiskové konferenci zazněl i důležitý dotaz na budoucnost tisíců méně kvalifikovaných pracovníků z ciziny, kterým se kvůli zavřeným podnikům a karanténě scvrkl svět na těsné prostory nepříliš vlídných ubytoven. Zvláště v Mladé Boleslavi bude takových lidí po zastavení škodováckých linek opravdu hodně a jedním z tamních nápadů byl i zákaz prodeje alkoholu. Když byl s touto myšlenkou konfrontován ministr vnitra Hamáček, zjevně se vyděsil. „Myslím, že není čas na takto drakonická opatření,“ prohlásil a dodal: „Nemůžeme lidem tu karanténu úplně zošklivit.“

Po nesmělé rozvaze o možnostech obecně závazných zákazových vyhlášek obcí rezignovaně zakončil: „Kdybychom lidem ještě zakázali pít, tak se bojím, že by ta vláda dlouho nevydržela.“

Jistě, žert. Navíc elegantně zapadající do nově objevené image lidového Hamáčka v pastelových mikinách. Ale možná také trochu sonda do hlubin české politické duše v dobách krize. Jako by tu rezonovala úvaha, že s patřičnou hladinkou kousne Čech i karanténu.

Vláda, jejíž ministr zdravotnictví dlouhodobě, ale marně razí tezi, že normální je nepít, se nakonec v boji s koronavirem bude štítit jediného opatření – prohibice. Ne že by bylo na první pohled jasné, jak by takový krok přispěl k ochraně před epidemií. Ale totéž lze říci i o některých opatřeních, která už platí – například o výjimce, jíž se mezi všemi zavíranými obchody dostalo květinářstvím.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chtěl Hamáčkovu upřímnost trochu korigovat, a tak ujistil občany, že si je vědom psychického tlaku, který z mimořádných opatření plyne. Proto jsou prý operátoři na koronavirové lince 1212 školeni i v poskytování psychické podpory volajícím. Uznejme, nebyl to špatný pokus. Nicméně – na zdraví!

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované