Článek
„To, co jsme prožili a prožíváme, by nás mohlo vést k hlubšímu zamyšlení nad stavem civilizace,“ řekla dramaturgyně Kateřina Menclerová.
Zemřela Eva Tálská, jedna ze zakladatelek Husy na provázku
„Provázek“ podle umělecké šéfky Anny Davidové vždy chtěl reagovat na aktuální společenské dění, i proto se otevřel také impulzům koronavirové pandemie a nouzového stavu. „Od základů jsme v řadě dlouhých skypových rozhovorů přetvořili již připravený dramaturgický plán nové sezony,“ uvedla Davidová.
Dobrovolný odchod z civilizace je tématem inscenace nazvané Raději zešílet v divočině, která bude mít premiéru v listopadu. Vyjde jednak z díla amerického filozofa přírody Henryho Davida Thoreaua, jednak z úspěšných knižních rozhovorů, které vedl novinář Aleš Palán s dobrovolnými samotáři.
Na únor divadelníci chystají inscenaci Čerwuiš - dva světy jedné země, inspirovanou osudy indiána, jehož přivezl do Prahy cestovatel Alberto Vojtěch Frič. Autorem a režisérem bude David Jařab.
Třetí plánovanou novinkou je autorská inscenace Ples degustačního klubu v režii Petra Erbese a Borise Jedináka. Jejím tématem bude fenomén konspiračních teorií, sílící právě v čase koronavirové pandemie.
Poslední novinkou bude inscenace Pammrová/Březina, připravovaná pro sklepní scénu. Vychází z korespondence básníka Otokara Březiny a filozofky Anny Pammrové, která žila na samotě u Tišnova a na sklonku 19. století se věnovala otázkám ženské emancipace a vztahu moderní civilizace a přírody.
Do souboru Husy na provázku se z pražského angažmá vrací herečka a hudebnice Tereza Marečková. „Během svého zdejšího působení získala nejen srdce brněnských diváků, ale obdržela také dvě Ceny Divadelních novin,“ uvedla Davidová.